بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  16
بازدید امروز : 3.461
بازدید دیروز : 6.479
تعداد کل بازدید :  24049709
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
پیشگیری از مسمومیت کودکان درمحیط خانه

کودکان ممکن است در محیط خانه، در معرض انواع مختلفی از مسموميت ها و حوادث باشند، برخی ازآنها که میتواند درهمه خانه برای خردسالان تهدید جدی باشند در زیر مورد اشاره قرار میگیرد.


مواد سمي

هنگامي که کودکان نوپا محيط اطراف ‌شان را کاوش مي ‌کنند، از همه حس‌ هاي‌ شان از جمله حس چشايي استفاده مي‌‌ کنند. آن ها به طور معمول هر چيز را به دهان مي ‌برند تا بفهمند آن چيز چيست. به همين دليل والدين بايد مطمئن باشند که کودکان به مواد سمي دسترسي ندارند.

شايد حيرت ‌انگيز باشد که چه تعداد مواد معمولي در خانه از اين لحاظ مي ‌توانند براي کودک خطرناک باشند. براي اين که خانه‌ تان از لحاظ مسموميت ايمن نگه داريد، بايد مواد بالقوه زيان بار را در هر بخش خانه شناسايي کنيد و محل نگهداري آن ها را قفل کنيد يا آن ها را در جايي بگذاريد که از دسترس کودک خارج باشد.

 

مواد سمي در آشپزخانه

مواد پاک‌ کننده معمولا در کمد زير ظرفشويي نگهداري مي ‌شوند و به آساني در دسترس کودکان کنجکاو هستند.

مواد بالقوه خطرناک در آشپزخانه از جمله شامل اين ها هستند:

همه انواع مواد پاک ‌کننده و شوينده: که اغلب حاوي مواد شيميايي هستند که براي کودکان سمي هستند.

کودهاي گياهي: اين مواد بسيار خطرناک هستند.
مواد شوينده در قفسه

* مواد شوينده ‌اي که در آشپزخانه‌ ها مورد استفاده قرار مي ‌گيرند. اين مواد به شدت سوزنده هستند و بلعيدن آن ها بسيار خطرناک است.

اين مواد را به کمدهاي قفل ‌شده منتقل کنيد که کودکان نتوانند آن ها را ببينند يا به آن ها دسترسي داشته باشند. تنها کافي نيست که اين مواد را بالاي قفسه‌ ها انبار کنيد، زيرا کودکان به راحتي از کمدها بالا مي ‌روند و به آن ها دسترسي پيدا مي ‌کنند.

* حتي‌ المقدور فرآورده‌ هايي را بخريد که درهاي آن ها را کودکان نتوانند باز کنند اما در هر حال آن ها را در کمدي قفل ‌شده قرار دهيد.

* هرگز مواد شيميايي يا مواد شوينده را در بطري‌ هاي خالي آب يا نوشابه نريزيد. کودکان ممکن است به تصور اين که اين بطري‌ ها حاوي آب يا نوشابه هستند، از آن ها بنوشند.

 

مواد سمي در دستشويي و حمام

داروها، مواد آرايشي، کرم‌ ها و لوسيون‌ ها، حاوي مواد زيانباري(مانند الکل) هستند که ممکن است کودک را مسموم کنند.

بسياري از قرص ‌ها، داروها، گياهان دارويي يا حتي ويتامين‌ ها براي کودکان خطرناک هستند. به ياد داشته باشيد که کودکان نسبت به بزرگسالان تحمل کمتري نسبت به اين داروها دارند و حتي مقدار کمي از اين مواد ممکن است براي آن ها سمي باشد.

هميشه داروها و مواد آرايشي را در يک قفسه قفل ‌شده که کودکان به آن دسترسي ندارند، نگه داريد. هر دارو را پس از استفاده بلافاصله درون قفسه قرار دهيد.

 

مواد سمي در اتاق نشيمن

دستگاه ‌هاي کنترل از راه دور ممکن است حاوي باتري‌ هاي کوچک حاوي جيوه باشند که در صورتي که کودک آن ها را ببلعد باعث مسموميت او شوند.

سيگار و ساير فرآورده ‌هاي توتون معمولا در اتاق نشيمن به حال خود رها مي ‌شوند. توتون درهمه ي اشکال آن براي کودکان بسيار سمي است و تنها يک نخ سيگار ممکن است باعث مسموم شدن کودک شود. همه انواع سيگار و توتون بايد خارج از دسترس کودکان باشند.

 

گياهان سمي خانگي

بسياري از گياهان خانگي و گياهان باغچه اگر خورده شوند، مسموميت ايجاد مي ‌کنند. در اين مورد مي ‌توانيد با يک داروساز يا گياه ‌شناس مشورت کنيد. اگر کودک نوپا داريد از گياهان خانگي سمي استفاده نکنيد، حتي اگر اين گياهان دور از دسترس کودک باشند، زيرا برگ‌ هاي آن ها ممکن است روي زمين بيفتد.

گياهان سمي اغلب هنگامي که کودکان شروع به بلعيدن آن ها مي‌ کنند، باعث ايجاد تاول و يا زخم در دهان يا زبان آن ها مي ‌شوند.

گياهان سمي در باغچه

در مورد اين که کدام گياهان باغچه اي، برگ، ميوه يا گلي دارند که سمي هستند، کسب اطلاع کنيد.

محل نگهداري ابزارها در باغچه ممکن است حاوي انواع موادي باشد که براي کودک خطرناک است، از جمله رنگ، کودهاي گياهان، آفت‌ کش ‌ها، فندک کباب ‌پز و بسياري مواد ديگر که ممکن است به شدت سمي باشند. محل ‌هاي نگهداري وسائل و مواد در باغچه بايد هميشه قفل باشند.

ميهمانان

هنگامي ميهمان داريد مودبانه از آن ها بخواهيد که سيگار يا داروهاي شان را در جايي قرار دهند که دست کودکان به آن ها نرسد.

هنگامي که با کودک‌ تان به ميهماني مي ‌رويد، مراقب باشيد، به خصوص اگر ميزبان خودش بچه ندارد و از خطرات احتمالي در خانه ‌اش براي کودکان آگاه نيست.

راهي مودبانه پيدا کنيد که ميزبان را متوجه کنيد مواد سمي را در جايي ايمن قرار دهد، مي‌ توانيد به آن ها بگوييد کودک‌ تان خيلي کنجکاو است و دوست دارد هر بطري با ظاهر جالبي را باز کند. در همه اوقات حواس ‌تان به کودک باشد.

 

اگر کودک ‌تان مسموم شد

سعي کنيد که کودک را فورا به دکتر برسانيد. معمولا دکتر براي درمان کودک به اين اطلاعات نياز دارد:

* کودک چه چيزي خورده يا نوشيده است؟ نام اين ماده را يادداشت کنيد.

* چقدر؟ مشخص کنيد کودک چه مقدار از ماده سمي را خورده است مثلا يک قرص يا نصف بطري.

* دکتر از شما وزن کودک ‌تان را سوال خواهد کرد.

* اگر به بخش اورژانس مي‌ رويد، مقداري از ماده ‌اي را که کودک خورده يا نوشيده است با خود ببريد.

منبع: mayoclinic.com

در این مورد:
نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||