بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  12
بازدید امروز : 3.413
بازدید دیروز : 6.479
تعداد کل بازدید :  24049661
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی

Amitriptyline

آمي تريپ‌تيلين براي درمان بيماري افسردگي بخصوص وقتي كه تسكين رواني مورد نياز باشد و نيز شب ادراري كودكان تجويز مي‌شود.


Bupropion Hydrochloride
این دارو در مقایسه با ضد افسردگیهای سه حلقه ای بلوکرنورونی ضعیفی برای باز جذب سروتونین و نورآدرنالین است، در عین حال باز جذب دوپامین را نیز مهار می کند. اثر ضد افسردگی آن ممکن است تا 4 هفته بعد از شروع درمان مشهود نباشد. این دارو در کمک به ترک سیگار نیز کاربرد دارد.
فرم خوراکی آن به صورت هیدروکلراید است. برای به حداقل رساندن عوارضی چون بی قراری، اضطراب و بیخوابی که در مراحل شروع درمان دیده می شود و نیز برای کاهش خطر تشنج بایستی افزایش دوز تجویزی باشد. مجموع دوز روزانه بایستی به صورت منقسم در مقدارهای برابر تجویز شود و از میزان حداکثر دوز تعیین شده در هر وعده و نیز میزان دوز بتنهایی نباید فراتر رفت. بیخوابی در شروع درمان را می توان با حذف دوز شبانه دارو، کاهش داد. در بیماران دچار اختلال کبدی و کلیوی نیز بایستی دوز را کاهش داد.


Citalopram
سیتالوپرام بصورت هیدروکلرید یا هیدروبرومید از طریق دهان تجویز می شود که معمولاً به صورت تک دوز روزانه است. در درمان افسردگی، دوز اولیه معادل 20 میلی گرم روزانه خوراکی است. بعد از حداقل یک هفته، میزان دوز ممکن است به 40 میلی گرم روزانه افزایش یابد، دوز 60 میلی گرم ممکن است در برخی بیماران لازم باشد. سیتالوپرام هیدروکلرایدبا همین دوز از طریق انفوزیون داخل وریدی، در مواردیکه تجویز خوراکی مقدور نیست، داده می شود. در درمان اختلال پانیک با یا بدون آگوروفوبیا (گذرهراسی)، دوز اولیه 10 میلی گرم خوراکی روزانه بوده که پس از یک هفته به 20 میلی گرم روزانه می رسد. میزان دوز در صورت نیاز ممکن است به حداکثر 60 میلی گرم در روز افزایش یابد.


Clomipramine Hydrochloride
كلوميپرامين براي درمان بيماري افسردگي و اختلالات – obsessive compulsive تجويز مي‌شود.


Desipramine Hydrochloride
اين دارو براي درمان بيماري افسردگي به‌كار مي رود.


Dosulepin Hydrochloride
این دارو یک ضد افسردگی سه حلقه ای که عملکردو موارد استفاده آن شبیه آمی تریپتیلین است این دارو یکی از خواب آورترین (سداتیو) سه حلقه ای هاست.
در درمان افسردگی، این دارو از طریق خوراکی با دوز 25 میلی گرم سه بار در روز شروع و در صورت نیاز بتدریج به 50 میلی گرم سه بار در روز افزایش می یابد. می توان آن را به صورت تک دوز شبانه هم تجویز کرد. دوزهای بالاتر از 225 میلی گرم روزانه در بیماران شدیداً افسرده بستری کاربرد دارد. دوز توصیه شده ابتدایی در افراد مسن 75-50 میلی گرم روزانه است.به منظور کاهش علایم ترک، کاهش و قطع آن بایستی بتدریج صورت گیرد.


Doxepin Hydrochloride
موارد استفاده و عملکرد آن شبیه آمی تریپتیلین است. این دارو اثرات آنتی موسکارینی متوسط و اثرات سداتیو شدیدی دارد و مهارکننده فعال باز جذب سروتونین است.
در درمان افسردگی، دوکسپین از راه خوراکی به شکل هیدروکلرید داده می شود. دوز اولیه 75 میلی گرم روزانه است که بسته به پاسخ بالینی، دوز آن به تدریج تنظیم می شود. دوزهای بالاتر از 300 میلی گرم شاید در بیماران شدیداً افسرده لازم باشد. ولی بیماران با افسردگی خفیف ممکن است به دوز 50-25 میلی گرم در روز آن نیز پاسخ دهند. دوزهای روزانه بالاتر از 100 میلی گرم بصورت دوزهای منقسم یا به صورت تک دوز در هنگام خواب تجویز می شود.
اگر مجموع دوز تجویزی روزانه بیشتر از 100 میلی گرم باشد بایستی به صورت دوزهای منقسم تجویز شود اگرچه بیشترین میزان دارو ممکن است در هنگام خواب داده شود. در بیماران مسن، دوز شروع 50-10 میلی گرم پیشنهاد شده است. این دارو به صورت تزریق داخل عضلانی و داخل وریدی نیز تجویز می شود. کاهش دوز بایستی بتدریج باشد تا از علائم ترک جلوگیری شود.
این دارو دارای فعالیت آنتاگونیستی هیستامینی H1 , H2 است و به صورت کرمهای موضعی حاوی 5% هیدروکلراید برای درمان کوتاه مدت خارشهای متوسط تا شدید ناشی از انواع مختلف درماتیتها موجود است.
این دارو همچنین در درمان انواعی از سردرد و نیز برخی اختلالات پوستی همچون کهیر مزمن و کهیر سروایدیوتاپیک کاربرد دارد.


Fluoxetine Hydrochloride
فلوكستين براي درمان افسردگي Bulimia nervosa و اختلالات obsessive - compulsive تجويز مي‌شود.


Fluvoxamine Maleate
اين دارو در درمان اختلال وسواسي- اجباري و افسردگي براي تخفيف علائم به كار مي‌رود.


Imipramine
ايميپرامين براي رفع بيماري افسردگي و نيز شب‌ادراري در كودكان تجويز مي‌شود.


Isocarboxazid
اين دارو در درمان افسردگي اصلي مصرف مي‌شود.


Lithium Carbonate
از ليتيم در درمان و پيشگيري مانيا، بيماري مانيك – دپرسيو، افسردگي عود كننده و رفتار تهاجمي استفاده مي‌شود.


Maprotiline
اين دارو براي بهبود بيماري افسردگي به خصوص وقتي تسكين لازم باشد، تجويز مي‌شود.


Mianserin Hydrochloride
میانسرین یک ضد افسردگی چهار حلقه ای است. این دارو اثرات آنتی موسکارینیک مشخص ندارد ولی سداتیو قوی است. برخلاف ضد افسردگی های سه حلقه ای، این دارو از باز جذب محیطی نورآدرنالین ممانعت نمی کند. این دارو گیرنده های پره سیناپتیک آدرنرژیک الفا2 را بلوک کرده و Turn over نورآدرنالین مغزی را افزایش می دهد همچنین این دارو آنتاگونیست گیرنده های سروتونین در برخی نقاط مغز است.
در درمان افسردگی، این دارو با دوز اولیه خوراکی 40-30 میلی گرم روزانه شروع و در صورت نیاز افزایش می یابد. دوز مؤثر روزانه معمولاً بین 90-30 میلی گرم است. کل دوز اثر روزانه بایستی یا به صورت منقسم در طول روز و یا به صورت تک دوز شبانه داده شود. در افراد مسن دوز شروع ابتدائی روزانه نبایستی بیش از 30 میلی گرم باشد که ممکن است در صورت نیاز بتدریج بالا برده شود. این دارو بایستی به آهستگی قطع شود تا علائم ترک دارو به حداقل برسد.


Moclobemide
اين دارو براي تخفيف علائم بيماري افسردگي به كار مي‌رود.


Nortriptyline Hydrochloride
‌نورتريپ‌تيلين براي درمان بيماري افسردگي و نيز شب ادراري در كودكان تجويز مي‌شود.


Paroxetine
این دارو از طریق خوراکی معمولاً بشکل پاروکستین هیدروکلراید بصورت یک دوز منفرد صبح هنگام داده می شود.
1- در درمان افسردگی، دوز معمول پاروکستین 20 میلی گرم روزانه است که در صورت نیاز هر هفته به میزان 10 میلی گرم افزایش یافته و حداکثر دوز آن 50 میلی گرم روزانه است.
2- در درمان اختلال وسواس جبری، دوز شروع 20 میلی گرم روزانه با افزایش هفتگی 10 میلی گرم تا به دوز نگاهدارنده معمول 40 میلی گرم روزانه برسد برخی بیماران به دوز بالاتر از 60 میلی گرم هم نیاز پیدا می کنند.
3- در درمان اختلال پانیک با یا بدون آگوروفوبیا (گذر هراسی) دوز معمول شروع 10 میلی گرم روزانه است که هر هفته به میزان 10 میلی گرم افزایش می یابد. دوز نگهدارنده توصیه شده 40 میلی گرم روزانه است اگرچه برخی از دوز 60-50 میلی گرم سود می برند.
4- در درمان فوبیای اجتماعی (social phobia)، با دوز 20 میلی گرم شروع شده، بعد از حداقل 2 هفته، در صورت لزوم هفته ای 10 میلی گرم افزایش یافته تا حداکثر به 60-50 میلی گرم روزانه برسد.
5- دردرمان اختلال اضطراب منتشر، دوز شروع 20 میلی گرم روزانه با افزایش هفتگی 10 میلی گرم و حداکثر دوز 50 میلی گرم است.
6- در اختلال استرس پس آسیبی (PTSD) با دوز 20 میلی گرم شروع، در صورت نیاز با افزایش تدریجی به حداکثر 50 میلی گرم روزانه زیاد می شود.


Reboxetine Mesilate
در درمان افسردگی با دوز 4 میلی گرم در روز داده شده که در صورت لزوم پس از 4-3 هفته می توان دوز آنرا افزایش داد و به 10 میلی گرم در روز رساند. حداکثر دوز اثر روزانه نبایستی از 12 میلی گرم در روز تجاوز کند. کاهش دوز دارو بایستی به آهستگی صورت گیرد تا علائم ترک به حداقل برسد.


Sertraline Hydrochloride
به صورت تک دوز در صبح یا شب هنگام مصرف می شود.
1- در درمان افسردگی: دوز معمول شروع 50 میلی گرم است که در صورت نیاز به فواصل حداقل یک هفته ای به میزان 50 میلی گرم افزایش می یابد تا حداکثر به 200 میلی گرم در روز برسد.
2- در درمان اختلال وسواسی جبری: دوز معمول شروع 50 میلی گرم است.
3- در اختلال پانیک با یا بدون آگوروفوبیا، فوبیا اجتماعی و PTSD دوز معمول شروع 25 میلی گرم روزانه است که بعد از یک هفته به 50 میلی گرم افزایش می یابد. در تمام اختلالات در صورت نیاز، می توان دوز دارو را به میزان 50 میلی گرم حداقل به فواصل یک هفته ای تا حداکثر 200 میلی گرم رساند. سرترالین برای درمان اختلال وسواسی جبری در کودکان و نوجوانان با سن 6 سال یا بالاتر کاربرد دارد در کودکان 12-6 ساله دوز معمول شروع 25 میلی گرم یک بار در روز است در نوجوانان با دوز 50 میلی گرم یک بار در روز شروع می کنیم. افزایش دوز همانند بالغین است
4- در درمان اختلال خلقی قبل از قاعدگی (PMS) با دوز اولیه 50 میلی گرم روزانه شروع شده که یا تنها در طی فازلوتئال یا در سراسر طول سیکل قاعدگی داده می شود. میزان دوز به اندازه 50 میلی گرم در هر سیکل قاعدگی افزایش می یابد تا حداکثر به 150 میلی گرم روزانه برای کسانی که در سرتاسر سیکل قاعدگی آنرا دریافت می کنند و حداکثر 100 میلی گرم روزانه در بیمارانی که فقط در طی فازلوتئال درمان می شوند. زمانیکه پاسخ درمانی به حد ایده آل رسید، بایستی مقدار نگهدارنده را به حداقل میزان دوز مؤثر، کاهش داد. در تمام موارد، کاهش دوز بایستی تدریجی صورت گیرد تا علائم ترک دارو به حداقل برسد.


Tranylcypromine Sulfate
اين دارو براي درمان بيماري افسردگي تجويز مي‌شود.


Trazodone Hydrochloride
ترازودون براي درمان افسردگي تجويز مي‌شود.


Trimipramine
اين دارو درمان بيماري افسردگي مصرف مي‌‌شود.


Venlafaxine Hydrochloride
این دارو در درمان افسردگی، بکار می رود.دوز شروع اولیه معادل 75 میلی گرم وفلافاکسین است که در 2 تا 3 دوز منقسم همراه با غذا تجویز می شود. در صورت نیاز، میزان دوز در عرض چندین هفته به 150 میلی گرم در روز افزایش می یابد. افزایش دوز بیشتر به حداکثر 225 میلی گرم روزانه می تواند به فواصل حداقل 4 روز انجام گیرد. بیماران افسرده شدید یا بستری ممکن است به دوز اولیه 150 میلی گرم نیاز داشته باشند که در صورت لزوم 75 میلی گرم هر 3-2 روز افزایش داده شده تا به حداکثر دوز روزانه 375 میلی گرم برسد.
در درمان اختلال اضطراب منتشر (GAD) با دوز 75 میلی گرم در روز از طریق خوراکی شروع شده و سپس تنظیم دوز، حداقل به فواصل هر 4 روز انجام شده تا به حداکثر دوز 225 میلی گرم برسد. در صورت عدم پاسخ بعد از 8 هفته درمان، دارو بایستی بتدریج قطع شود. دوز مورد نیاز در درمان سوشیال فوبیا همانند GAD است.

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||