بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  18
بازدید امروز : 8.986
بازدید دیروز : 11.803
تعداد کل بازدید :  23115438
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
تست تحمل گلوکز

اغلب مواد غذایی مصرفی در هنگام هضم مستقیماً به گلوکز تبدیل شده و توسط بدن به عنوان منبع انرژی مصرف می شوند. هورمون انسولین که از غده پانکراس ترشح می شود در ورود گلوکز به سلول های بدن نقش دارد. تولید ناکافی انسولین توسط این غده یا عدم توانایی بدن در استفاده موثر از انسولین سبب بروز بیماری دیابت می شود.


بیماری دیابت به دو صورت دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 وجود دارد. در دیابت نوع 1 که معمولاً در کودکان و افراد جوان مشاهده می شود بدن قادر به تولید انسولین نیست. دیابت نوع 2 نسبت به دیابت نوع 1 شایع تر است. در این نوع دیابت بدن قادر به استفاده از انسولین نیست. این حالت مقاومت به انسولین نامیده می شود.


در حال حاضر هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد. بنابراین تشخیص زودهنگام و کنترل سریع بیماری می تواند از ابتلای فرد به عوارضی مانند نابینایی، نارسایی کلیوی، نارسایی قلبی و سکته جلوگیری کند.


تست تحمل گلوکز

در افراد سالم بعد از مصرف یک وعده غذایی میزان قند (گلوکز) خون افزایش یافته و بعد از اینکه قند توسط بدن مورد استفاده قرار گرفت یا ذخیره شد به حالت طبیعی بازمی گردد. تست تحمل گلوکز به منظور ارزیابی پاسخ بدن به قند مورد استفاده قرار می گیرد. در این تست میزان قند خون قبل و بعد از مصرف یک نوشیدنی شیرین مقایسه می شود.


قبل از این آزمایش لازم است شخص به مدت 12-8 ساعت ناشتا باشد. ابتدا یک نمونه خون به صورت ناشتا از فرد گرفته می شود. سپس فرد یک نوشیدنی شیرین حاوی مقدار مشخص قند (گلوکز) و آب می نوشد. سپس به مدت 2 ساعت هر 30 تا 60 دقیقه نمونه خون از شخص گرفته می شود. در نمونه خونی که 2 ساعت پس از مصرف نوشیدنی شیرین گرفته می شود قند خون


اگر نتیجه نشان دهنده وجود دیابت باشد معمولاً برای تائید، آزمایش در روز دیگری تکرار می شود یا سایر آزمایشات خونی انجام می شود.

 


آزمایش دیابت در زنان باردار


زنان بارداری که قبل از بارداری به دیابت مبتلا نبوده اند اما در طول بارداری قند خونشان افزایش یافته به نوعی از دیابت به نام دیابت بارداری مبتلا هستند.


دیابت بارداری زمانی رخ می دهد که بدن قادر به تولید انسولین مورد نیاز در دوران حاملگی نیست. علت دقیق بروز دیابت بارداری مشخص نیست اما تصور می شود با رشد کودک در ارتباط باشد. عدم کنترل موفق دیابت بارداری می تواند سبب افزایش میزان قند خون در کودک شود.


تمامی زنان باردار باید بین هفته 24 تا 28 بارداری از نظر ابتلا به دیابت بارداری ارزیابی شوند. بااین حال، زنانی که احتمال ابتلا به دیابت در آن ها بیشتر است باید پیش از این تاریخ بررسی گردند. زنان با سابقه دیابت بارداری در بارداری های قبلی یا سابقه خانوادگی دیابت، زنان چاق و زنان مبتلا به بیماری هایی که با بروز دیابت در ارتباط هستند در این گروه قرار می گیرند.


حداقل 3 روز قبل از انجام آزمایش زنان باید روزانه حداقل 150 گرم کربوهیدرات دریافت کنند. 14 ساعت قبل از آزمایش نیز باید ناشتا باشند. ابتدا به منظور بررسی قند خون ناشتا نمونه خون در حالت ناشتا از فرد گرفته می شود. سپس نوشیدنی حاوی 75 گرم گلوکز داده شده و میزان قند خون 1 و 2 ساعت بعد اندازه گیری می شود.

بر طبق دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت (WHO) وجود یکی از نتایج ذیل نشان دهنده ابتلا به دیابت بارداری است:
قند خون ناشتا: ≥ mg/dl 92
قند خون 1 ساعته: ≥ mg/dl 180
قند خون 2 ساعته: ≥ mg/dl 153

چه کسی نیاز به آزمایش تحمل گلوکز دارد؟
پزشکان باید تمام زنان را برای دیابت بارداری بررسی کنند. دیابت بارداری می تواند عوارض حاملگی را ایجاد کند، بنابراین تشخیص زودهنگام و درمان سریع مهم می باشد. اگر باردار هستید، معمولا این آزمایش را بین هفته های ۲۴ و ۲۸ بارداری انجام دهید. اگر دچار علائم پیش دیابت یا دیابت هستید، ممکن است پزشک زودتر این آزمایش را توصیه کند.


آماده شدن برای آزمون تحمل گلوکز:


آماده سازی آزمایش تحمل گلوکز شامل موارد زیر است:


• در روزهای پیش از آزمون، غذای معمولی بخورید.
• در مورد هر نوع دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها، بتا بلوکرها، دیورتیک ها و داروهای ضد افسردگی می توانند با نتایج تداخل داشته باشند.
• حداقل هشت ساعت قبل از آزمون غذا نخورید. می توانید آب بنوشید، اما از نوشیدنی های دیگر، از جمله قهوه و کافئین و چای بپرهیزید، زیرا این نوشیدنی ها می تواند با نتایج تداخل داشته باشد.
• قبل از انجام این آزمون از رفتن به دستشویی بپرهیزید زیرا ممکن است نیاز به نمونه ای ادرار داشته باشید.
• کتابی با خود بیاورید که در هنگام انتظار سرتان گرم باشد


در طول آزمون:
آزمایش می تواند در مطب دکتر یا آزمایشگاه انجام شود. هنگامی که وارد می شوید، تکنسین نمونه خون را برای اندازه گیری سطح گلوکز پایه می گیرد. این قسمت از آزمون نیز یک آزمایش گلوکز ناشتا است.
این آزمایش بسته به اینکه آیا شما برای دیابت یا دیابت بارداری آزمایش می کنید متفاوت است.


دیابت نوع ۱ یا ۲:
آزمایش دیابت دو ساعت ۷۵ گرم خوراکی برای بررسی دیابت استفاده می شود. متخصص آزمایشی برای بررسی سطح قند خون ناشتا انجام می دهد. آنها سپس از شما می خواهند ۸ اونس از محلول گلوکز سالم که حاوی ۷۵ گرم قند است را بنوشید. پس از آن دو ساعت در مطب صبر کنید. پس از دو ساعت، از شما خواسته می شود یک نمونه خون دیگر


خطرات آزمایش تحمل گلوکز
این آزمایش ها هیچ خطر جدی ندارند. اگر برای بررسی دیابت بارداری تست را انجام می دهید، این آزمایش خطر جدی برای شما یا جنین ندارد. ترکیدگی پوست خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. برای بررسی علائم عفونت، علائمی مانند قرمزی و تورم را در اطراف سوراخ ها بررسی کنید. ممکن است پس از آزمایش دچار سرگیجه شوید بنابراین سعی کنید چیزی بخورید.
برخی افراد نوشیدنی های گلوکز را نمی توانند تحمل کنند، به خصوص افرادی که سطح قند بالایی دارند. ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:
• حالت تهوع
• ناراحتی معده
• اسهال
• یبوست


نتایج آزمون تحمل گلوکز
برای تشخیص دیابت نوع ۲، اگر آزمایش غلظت گلوکز را بالاتر از حد نرمال نشان دهد، پزشک از شما می خواهد دوباره در روزی دیگری آزمایش انجام دهید. برای بررسی دیابت بارداری مجددا آزمایش انجام نخواهد شد. پزشکان از مقادیر گلوکز استاندارد برای تشخیص پیش دیابت، دیابت و دیابت حاملگی استفاده می کنند.

 

سایر آزمایشات تشخیص دیابت

علاوه بر تست تحمل گلوکز،  روش های آزمایشگاهی سریع تری نیز در تشخیص افراد مبتلا به دیابت کاربرد دارند که عبارتند از:


•    هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C): این آزمایش به منظور اندازه گیری میانگین قند خون طی 3-2 ماه گذشته کاربرد دارد. در این آزمایش میزان قند متصل به هموگلوبین اندازه گیری می شود. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را حمل می کند. برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن یا مصرف نوشدنی حاوی قند نمی باشد.


•    قند خون ناشتا: در این آزمایش میزان قند خون فرد بعد از حداقل 8 ساعت ناشتا بودن اندازه گیری می شود.


•    قند خون تصادفی: در این آزمایش که معمولاً در افراد مبتلا به علائم شدید و جدی دیابت انجام می شود، قند خون در هر زمانی از شبانه روز و بدون توجه به ناشتا بودن یا نبودن فرد اندازه گیری می شود.

منبع

منبع

در این مورد:
نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||