بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  13
بازدید امروز : 8.312
بازدید دیروز : 11.089
تعداد کل بازدید :  24036905
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
تغذیه عاطفی- احساسی متهم ردیف دوم چاقی می باشد!

چاقی

 

بعد از رژيم غذايي، روش تغذيه عاطفي یا احساسی علت شماره يك چاقي درجهان است. بيشتر اوقات مردم به اين دلیل كه خسته هستند، يا احساس دلتنگي دارند، احساس تنهايي، بيكسي وبديمني می کنند، با همسر خود اختلاف و بگو مگو پیدا کرده اند، با مادر شوهر جر و بحث شان گرفته، در محل کار تحت فشار و استرس هستند، درمنزل بچه ها به تکالیف و وظایف شان اهمیت نمی دهند و... ، يا هركدام ازصدها دليل عاطفي ديگری كه هيچكدام ارتباطی باگرسنگي جسمي ندارند، غذا میخورند. اگرشما نیز برمبناي همین الگوی گرسنگي عاطفي غذا بخوريد، بدن شما هرگزازغذايي كه ميخوريد احساس سیری نخواهدكرد. به همين خاطراست كه بسياري ازمردم فكرمي كنند هیچ وقت با اینهمه غذایی که می خورند، سير نمی شوند، چون آنها هرگزسيگنال ياعلامتي سیری را براي توقف خوردن دريافت نمي كنند، وبندرت دراولين مرحله احساس سيري به آنها دست میدهد.
اين عادت ريشه درسوءتفاهم بنيادين ازدرک وشناخت ماهیت وچيستي احساسات ما مربوط می شود. درواقع لازم است نسبت به شناخت عواطف و احساسات خود، و راههای مدیریت و کنترل سالم آنها اقدام کرده و بیاموزیم. پاسخ های خودکار و ناهوشیارانه به نیازهای عاطفی بوسیله تغذیه ضمن اینکه هیچ وقت شما را دچار احساس سیری نخواهد کرد، بلکه عواطف نیز هرگز شما را رها نخواهند ساخت ودائماً به بهانه های مختلف به سراغ تان خواهند آمد؛
عواطف انسان شبيه نامه رسان های سمج و وظیفه شناسی هستند که ماموریت دارد بر درب منزل شما بكوبد و پيامي را برايتان برساند. بنابراین اگر پيام اهمیت داشته باشد درب را كمي محكم مي كوبد. اگر خيلي فوري باشد، محکم تر و بلندتر وشدیدتر بر درب منزل شما خواهد کوبید! واگرخيلي اضطراري وحیاتی باشد، به هرشیوه ممکن جهت رساندن پیام به شما استفاده خواهد کرد، لذا احتمال دارد از دیوار منزلتان هم بالا آمده و وارد فضای خانه هم بشودتا پیام را به شما بدهد!
اگر شما به پيام خيلي فوري پاسخ ندهيد،اینطور نیست که احساسات وعواطف به تلاش خودش ادامه ندهند، بلکه برعکس، درب منزل را محکمتر و باصدای بلند تر، بلندتر وبلندتر ميكوبند، يا حتي ممكن است درب خانه را بشكند تا پيام را به شما برساند! به هرطريق ممكن، عاطفه به تلاش خود ادامه ميدهد تا كاري راكه ميخواهد به انجام رساند. اگرهرچه زودتر درب را بازكنيد و به پيام عاطفه پاسخ شايسته ومناسب بدهيد، خيلي ساده ازدرب خانه شمادورخواهد شد.
خوب چگونه میتوانیم، بموقع و بصورت سالم پاسخ پیام عاطفی را بدهیم، بدون اینکه مجبور باشیم غذای اضافی بخوریم؟
اولاً اجازه دهید بگویم که شما با این مختصرآگاهی و شناختی که نسبت به عملکرد عواطف خود پیدا کردید، از این پس قربانی عواطف خود نخواهید شد. چون متوجه شدید که شاید تاکنون اشتباه خیلی بزرگی مرتکب می شده اید، بدون اینکه نیاز به خوردن داشته باشید، مشغول خوردن تنقلات و شیرینی جات بوده اید. از این پس با حواس جمع و دقت و توجه به سراغ خوراکی ها خواهید رفت و خواستید یک مشت چیپس از داخل پاکت آن بردارید و بخورید، ازخودتان می پرسید:


آيا واقعاً من گرسنه هستم؟

 

يا اينكه از درون یه چیزی داره مرا می خوره و

فقط ميخواهم اندكي دراحساس خودم تغييري ايجاد شود؟


یکی از شگردهای جالب در جهت اجرای مستمر این تکنیک آن است که همیشه تعدادی علامت سئوال نوشته شده روی کاغذهای چسب دار تهیه کنید و علامت سئوال (؟) بزرگ روي آن بچسبانید. یکی از جاهایی که باید علامت سئوال را بچسبانید روی يخچال منزلتان است! وجود اين علامت سئوال درروي يخچال قبل از برداشتن خوراكيها، ازشما ميخواهد تا پرسش فوق را ازخودتان بپرسید، وسپس به خوردن مشغول شوید!
برای دیگر اعضای منزل هم سفارش کنید که به این علامت سئوال موقع خوردن غذا حتماً توجه داشته باشند!
شما هرکجا که خوراکی نگهداشته اید، یک علامت سئوال(؟) روی آن بزنید و هنگام خوردن سئوال فوق را از خودتان بپرسید و اگر پاسخ تان واقعاً نیاز جسمی به خوردن غذا بود، آن وقت با خیال آسوده غذا بخورید، بدون اینکه ذره ای دغدغه خوردن داشته باشید.
وقتی اطمینان حاصل گردید که واقعاً از نظر جسمی گرسنه هستید، حتماً در اولین فرصت به گرسنگی خود پاسخ بدهید و آنرا به بهانه های مختلف به تاویق نیاندازید. و غذای مورد علاقه و باب میل تانرا نوش جان کنید و وقتی که احساس سیری لذت بخش به شما دست نداده از خوردن کنار نکشید. البته مواظب باشید موقع خوردن، آنقدر نخورید که معده تان درد بگیرد.

بهمن ابراهیمی

ادامه دارد.....

در این مورد:
 
  • منتظر بمانید
نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||