بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  11
بازدید امروز : 8.042
بازدید دیروز : 11.089
تعداد کل بازدید :  24036635
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
مهمترین عامل چاقی:گرسنگی کشیدن است!!

رژیم گرفتن

گرسنگی گرچه پدیده ای ظاهراً ساده است، اما در شکل گیری آن، مکانیسم فوق العاده پیچیده ای دست اندر کار است که عوامل مختلفی درظهورش نقش دارند. این عوامل در ترکیب با همدیگر عمل میکنند و درخصوص هریک از آنها میتوان بحث های مفصل علمی را مطرح کرد. ماشین فوق هوشمند بدن عوامل مختلفی فیزیولوژیکی و روانشناختی را بکار میگیرد تا بتواند انرژی مورد نیاز خود را بصورت تضمین شده فراهم سازد.
گرسنگی در مفهوم ساده اش سیگنالی بیش نیست که پیام خالی شدن جریان خون از گلوکز یا قند خون را آشکار می سازد و بدین وسیله فرد میتواند با خوردن غذا تعادل انرژی را بدن خویش تنظیم و تعدیل نماید. اما متاسفانه ما انسان ها با رفتارهای اشتباه خود، پیام ها یا سیگنالهای طبیعی بدن خودمان را یا بدون پاسخ می گذاریم و سرکوب میکنیم و یا آنقدر دیرهنگام پاسخ میدهیم که بدن از مسیر و روند طبیعی عملکرد یا فانکشنال خودش خارج می شود و ما دچار اختلال در تغذیه و اختلال در رفتار و افکار می شویم.

برای اینکه بفهمیم خارج شدن بدن از عملکرد طبیعی خودش در زمینه بی توجهی به سیگنالهای گرسنگی چه آثار وتبعاتی میتواند داشته باشد، اجازه بدهید موضوع را با طرح یک مثال دنبال کنیم:

تاكنون حتماً با ديدن شترازخود سئوال كرده ايد كه داخل كوهان شترچه چيزي نهفته است؟ چربي يا ذخيره چربي. شترحیوان بیابان زیستی است که چربي را ذخيره ميكند، چون نميداند فاصله بين وعده هاي غذاهايی او چه مدت زمان طول ميكشد، احساس قحطی می کند و بناچار وقتی به غذا دسترسی پیدا میکند، بخش اعظم چربی های(کالریها) موجود درغذا را ذخیره سازی می کند. که البته محل انبارکردن چربی ها نیزکوهان شتراست.

هنگامي كه ما انسانها نیزبخودمان گرسنگي ميدهيم، یعنی با نخوردن غذا درهنگامي كه واقعاً گرسنه هستيم، به سیگنالهای گرسنگی طبیعی و بیولوژیکی بدن پاسخ مثبت نمیدهیم، بدن ما نیز همان كاري را میکند که بدن شترانجام ميدهد، یعنی ذخیره سازی چربی!
در مورد اکثر افراد، بی پاسخ گذاشتن سیگنالهای گرسنگی بطور ناهوشیارانه و برپایه عادت ها و سبک زندگی روزمره اتفاق می افتد، بدون اینکه آنها به تبعات کار خودشان اطلاعی داشته باشند. امروزه رژیم های غذایی متاسفانه این غفلت و بدون پاسخ گذاشتن سیگنالهای طبیعی بدن را بطور سیستماتیک به مردم تعلیم میدهند. و خوردن قرص های لاغری و انواع شربت ها بمنظور خاموش ساختن اشتها همگی در جهت ستیز با مکانیسم طبیعی بدن می باشد.

واقعیت امراین است که اگربراي مدتي سعی كرده ايد با گرفتن رژیم های غذایی مختلف لاغر شوید و یا وزن خود را بکاهید، درحقیقت سعی کرده اید، مطابق الگوي چربي اندوزي دربدن شتر عمل کنید؛ یعنی پس از اینکه برای مدت زمانی(که عمدتاً بیش از یک ساعت از اولین پیام گرسنگی سپری شده باشد)به سیگنالهای گرسنگی بدن تان پاسخ ندهید و بموقع غذا نخورید، سازوکار بدن شما ازحالت طبیعی سوخت و ساز فعال خارج شده و به حالت سوخت و ساز غیرفعال می افتد، یعنی متابولیسم بدن شما کُند شده و درنتیجه باید منتظر اتفاقی باشید که در بدن شتر واقع می شود!

وقتی با اخطارها وسیگنالهای مکرر و پیوسته بدن که می گوید من به سوخت نیاز دارم، شما بی توجهی نشان میدهید وسوخت را بموقع نمی رسانید، با خالی شدن جریان خون از قند یا گلوکز (کالری)بدن فکر میکند قحطي یا کمیابی غذا پیش آمده، فلذا مطابق هوشمندی ذاتی خود سیستمی را فعال می سازد که وظیفه اساسی آن چربی اندوزی است.

اگر ازجنبه منطقی به موضوع نگاه کنیم، این پدیده خیلی عجیب نیست، ما خودمان هم درزندگی معمول اجتماعی درمواقع کمبود غذا همینگونه عمل میکنیم: یعنی در مواقع کمبود غذا، به فکر جمع آوری و ذخیره کردن آن می افتیم. مگر نه این است که وقتی بشنویم و مطلع شویم چیزی میخواهد کمیاب شود، برای تهیه و ذخیره کردن آن هجوم می بریم! خوب، یادمان باشد که هوشمندی ذاتی بدن در اجرای وظایفش هزاران مرتبه قویتر و دقیقتر و کاملتراز میزان شناخت ما نسبت به نیازهایمان می باشد.

بنابراین وقتی بدن متوجه می شود که کمبود غذا وجود دارد، کلید(سوئیچ) سیستم بقاء یا" مود بقاء" را دروضعیت روشن قرارمیدهد تا هروقت ماده غذایی وارد سیستم گوارش شد، بلافاصله و بدون فوت وقت تا جایی که میتواند به بیشترین میزان ممکن، کالری موجود درآن ماده غذایی(فرقی هم نمیکند که چه غذایی باشد) را غربال و ذخیره سازی نماید، تا در"مواقع اضطرار" و لازم مورد استفاده قرار دهد.

بدین ترتیب با ورود غذا به دهان(اولین نقطه سیستم گوارش) واندکی ترکیب آن با آنزیم های مترحشه، بلادرنگ عملیات ذخیره سازی از همین مرحله دهانی شروع می شود و در ذخیره گاههای مخصوص خود ترجیحاً شکم و باسن ها انبار می شود. البته این نکته را هم میدانیم که محل ذخیره چربی درآقایان عمدتاً ناحیه شکم و دربانوان پهلوها، باسن وران ها می باشد. هرچند این بدان معنا نیست که چربی های مازاد در سایر نقاط بدن ذخیره نمی شود، بلکه تقریباً 80% چربی ها درنواحی ذکر شده انبار خواهد شد و 20% نیز در اطراف سایر اندام های درونی از جمله کبد، قلب و جریان خون و... جای میگیرند.

شما هم اکنون دلیل منطقی و طبیعی ذخیره شدن چربی ها در بدن خود را متوجه شدید. کسانی هستند که بدون اطلاع از چنین سرنوشتی دائماً مشغول رژیم گرفتن هستند، یعنی یا با نسخه های من درآوردیشان بخود گرسنگی میدهند از جمله برخی وعده های غذایی ازجمله صبحانه و یا شام را نمی خورند با این هدف که کالری کمتری به بدن شان برسانند، در واقع از روی وعده هایی غذایی پرش میکنند، یا کسانی هستند که وقت و فرصت نمیکنند بموقع وبا درک پیام گرسنگی غذا بخورند، یا کسانی که به وعده های مشخص غذایی(مثلاً صبحانه، نهار و شام) متعهد هستند و اگر از گرسنگی بمیرند قبل از وقت معین غذا نمیخورند،.... و خلاصه

هرشکل و صورتی از تحمیل گرسنگی به خویشتن که موجب بشود نتوانید و یا نخواهید پیام های گرسنگی جسمانی یا واقعی بدن خود را ندیده و نشنیده بگیرید، درواقع بدست خودتان "سوئیچ چربی اندوزی" بدن خویش را بصورت 24 ساعته روشن باقی میگذارید تا هروقت مواد غذایی وارد سیستم گوارش شد، بلافاصله ذخیره سازی را شروع کند.!!

بدن انسان در مقابل بی توجهی های ما و زیرگذاشتن قوانین طبیعی اقدامات فوق العاده هوشمندانه تری برای تامین بقاء و انرژی خود بعمل می آورد. که اجازه بعداً به آنها بپردازیم.

شاید ذکر این مطلب در اینجا حائز اهمیت باشد که بگویم چرا بيشترافرادلاغر اندام به دفعات متعدد ومکرر درطول روز غذا میخورند ولی با این وجود چاق نمی شوند!

حتماً حالا با دانستن راز خیلی مهم سامانه گوارشی، میتوانید حدس بزنید دلیل چاقی خودتان و لاغری دیگران چیست؟

درست فهمیدید!

افراد لاغر اندام بخودشان گرسنگي نمیدهند! آنها با دریافت اولین سیگنالهای گرسنگی غذا میخورند، به این وسیله بدن آنان ميتواند خواه براي استفاده كردن ويا واقعاً حذف چربي مازاد، به سهولت چربيها را از بدن خارج سازد. آنها در واقع سوئیچ چربی اندوزی بدن شان را همیشه در حالت "چربی سوزی" قرار میدهند.

تصور میکنم کسانی که واقع بین ومنطقی باشند تا حالا حساب کاردستشان آمده و فهمیده اند که تاکنون با تحمیل گرسنگی به خودشان چه خبط وخطای بزرگی مرتکب شده اند. خوب، ماهی را هر وقت از آب بگیرید، تازه است. بسم ا... ازهم اکنون شروع کنید و توجه تانرا به سیگنالهای طبیعی بدن تان برگردانید هروقت احساس گرسنگی جسمانی به شما دست داد بدون فوت وقت از غذای دلخواه و لذیذ خویش بخورید و لذت ببرید. این

همان چیزی که طبیعت وخداوند هم برای شما مباح دانسته.

بهمن ابراهیمی

در این مورد:
 
  • منتظر بمانید
نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||