بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  18
بازدید امروز : 8.925
بازدید دیروز : 11.803
تعداد کل بازدید :  23115377
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
هوس کرده ام، چکار کنم؟

جاده افراط به  قصر خردمندی  می رسد!

ویلیام بلک


مرحله دوم: شناسایی  هوس و نیازعاطفی

  دفتر ثبت وقایع:برای شناسایی هوس و یافتن پاسخ  صحیح بهتر است نورافکن توجه خود را روی درون تان بیاندازید و به ارزیابی و بررسی اتفاقات درون ذهن خویش همت گمارید. توصیه موکد دارم که یک دفتر مخصوص  بنام"سفرنامه تغذیه سالم"درست کنید و اتفاقات ریز و درشت را یادداشت نمائید. مخصوصاً پاسخ هایی که به این پرسش ها میدهید را در آنجا یادداشت کنید. این دفتر یک ابزار فوق العاده موثر و مهم می باشد برای پیشرفت شما و حفظ دستاوردهایتان. آنرا جدی بگیرید و از هم اکنون به فکرتهیه  یک دفتر ثبت و ضبط وقایع کاهش وزن باشید.

وقتی که فکر خوردن غذایی خاص  به مغزشما خطور کرد یعنی وسوسه شدید، هوشیار باشید و بخاطر بیاورید آنچه هم اکنون در مغز شما فعالیت میکند و شما را به تکاپو واداشته است، از جنس فکر و احساس زودگذر است، یقیناً پایداری ندارد. عمر آن به اندازه عمر یک رعد و برق است. اگر اندکی هوشمندی بخرج دهید و دقایقی صبر کنید می توانید از این گردنه فریبنده  به راحتی عبور کنید. درهمان  لحظه که هوس شیرینی و چیپس و ... به سرتان می زند، ازخودتان سئوال کنید :

 راستی  برای چی و به چه دلیل میخواهی این غذا یا خوراکی را بخوری؟

  آیا گرسنه ای، خسته ای، افسرده ای، عصبانی هستی،دلت گرفته و احساس تنهایی می کنی، استرس و فشار روانی داری، یا یه مشکل عاطفی  و هیجانی نامعلوم، اینگونه مرا به تحرک و تمایل به خوردن وا داشته است؟ یا شاید طبق عادت روزمره و همیشگی و کهنه در سرت خانه کرده است، میخواهی از این خوراکی بخوری؟

 شاید به اندکی تفریح، رلکسیشن یا آرامش، صحبت و گفتگو و درددل با یک نفردیگر نیاز دارم؟ واقعاً درد من  الان چیه؟ واقعاً به چی نیاز دارم؟

 آیا خوردن این خوراکی میتواند مشکل  مرا برطرف سازد؟ یا اینکه برعکس، باعث بدتر شدن و پیچیده تر شدن مشکل خواهد شد؟

آیا خیلی تحت فشارم زندگی هستم،  از دست روزگار و مردم اطراف عصبانی و خشمگینم ؟ تنهام و کسی سراغم را نمیگیرد؟کارهای خانه و بیرون خسته وکلافه و بی حوصله ام کرده اند؟

 راستی! گویا دقایقی پیش داشتی چیزی بخودم میگفتم؟ آن افکار و داستان چی بود؟ بگومگویی با خودم داشتم، راجع به چی بود؟

بنظرشما با خود حرف زدن، چطوری روی انتخاب نوع مواد غذایی  شما اثرمیگذارد؟ بعد از طرح این سئوالات و تمرکز و توجه  ممکن است متوجه شوید که وقتی با خودت حرف می زدی، درواقع مشغول سرزنش و محاکمه ذهنی خودت بودی، آنهم  بخاطر کارهایی که درگذشته باید میکردی و نکردی، یا بالعکس. وقتی دقت بکنی متوجه می شوی که این فکر و مشابه آن در طول روز بارها و بارها در ذهن تکرار می شود و شما نیز هر بار برای رهایی از درد و فشار عصبی ناشی از آن  بصورت پی در پی  به خوردن تنقلات و شیرینی و... هجوم بردی.

مواقعی هم پیش می آید که محرک شما برای خوردن افکار و خاطرات و بگومگوی درونی نیست، بلکه واکنش به محرک ها و موقعیت های بیرون از خودتان می باشد. در این مورد نیزباید دقت کنید که چطوری  افکار و احساس شما بوسیله اعمال و اظهارنظر مردم، بوسیله غذاها، مکان ها و چیزهای از این قبیل برای خوردن برانگیخته می شود؟ معمولاً چه اتفاقی  می افتد که شما را به خوردن بیقاعده  و خارج  از نیاز بدن تان تحریک میکند؟

چه کاری از دست تان بر می آید یا میتوانید انجام بدهید که دفعه بعد دچار هوس به خوردن تنقلات و شیرینی و شکلات نشوید؟

چه کسی یا چیزی در این وضعیت میتواند به شما کمک کند؟ آیا باید تمرینات خاصی را از قبل یاد بگیری و درهنگام هوس کردن بکار ببندی؟ آیا باید از متخصص و کارشناس خاصی کمک بگیری؟ بهتر است منابع کمک خودت را نیز همیشه مهیا کرده  باشی تا موقع لزوم از آنها استفاده کنی؟

با این سئوالات و توجه ورزیدن که بعنوان «تمرین  شناسایی» انجام می شود، بتدریج به الگو یا سبک زندگی و سبک عواطف و سبک غذا خوردن خودتان پی خواهید برد. با این شناخت میتوانید بعداً  انتخاب های بهتر و هوشمندانه تری در خوردن داشته باشید.

فراموش نکنید که  در مرحله شناسایی یا حتی مراحل اولیه اجرا، نباید از خودتان توقع زیادی داشته باشید، همینقدر که جسارت کردید، انگیزه بخرج داد  و در مقابل یورش هوس برای تغذیه ناهوشیارانه، آگاهی دارید و همانند یک مراقب و ناظر، براعمال و رفتار خودتان نظارت میکنید و با طرح سئوالات به ریشه و علت آنها پرداخته اید، شایسته تقدیر و تحسین هستید، و حتماً برای خودتان اسفند دود کنید و دستی به سرخود بکشید! چرا که همین سئوال کردن و هوشیاری داشتن نسبت به اعمال و رفتارخود،گام  فوق العاده ارزشمند و مهمی  در جهت رهایی از چنگال عادت ها می باشد.


منبع: زیباخو

در این مورد:
نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||