بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  18
بازدید امروز : 8.971
بازدید دیروز : 11.803
تعداد کل بازدید :  23115423
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
چطوری انگیزه خود را تقویت کنم؟

انگیزه موتور درونی انسان برای بدست آوردن یک هدف یا انجام دادن یک کار می باشد.هرچقدر ارزش آن کار برای شما بیشتر باشد، انگیزه انجام دادن یا بدست آوردن آن هدف، نیز نیرومند است. در این مطلب یکسری از شیوه ها و طرفندهای انگیزه بخشی را ارائه میدهیم که تحقیقات و تجربه افراد مختلف آنرا مورد تایید قرار میدهید. مهم تجربه شخصی شماست که آنرا چگونه احساس میکند.


برای کاهش وزن رشوه بگیرید

مطالعات نشان می دهد که هر چه برای کاهش وزن افراد پول بیشتری بدهی، وزن بیشتری کم می کنند. جالب نیست؟! اگر کسی را دارید (مثلا همسرتان) که بخاطر چاقی تان مدام به شما غر می زند، از او بخواهید برای هر کیلو کاهش وزن، مبلغی به شما بپردازد. پیشنهاد جالبی است، نه؟ حداقل آن است دیگر غر زدن او را نمی شنوید! می توانید به مدیر شرکت تان پیشنهاد دهید که برای کاهش وزن کارمندان پاداشی در نظر بگیرد.
 
روشن کنید چرا می خواهید لاغر شوید .

دلیل اینکه می‌خواهید لاغر شوید را روی یک کاغذ بنویسید و این کاغذ را در جای های از خانه که در روز زیاد می‌بینید ، بچسانید . روزانه آن را بخوانید و همیشه با خودتان تکرار کنید ، این یک روش عملی است که می‌تواند تا حد زیادی هوس شما برای ادامه ندادن رژیم را از بین ببرد . برخی از این دلایل که می‌توانید روی کاغذ بنویسید : جلوگیری از دیابت ، پوشیدن لباس های مورد علاقه ، افزایش اعتماد به نفس و یا بهبود وضعیت جسمانی .

 

انتظارات واقعی داشته باشید
بسیاری از رژیم ها و محصولات رژیمی ادعا دارند که می‌توانند یک هفته ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم از وزن بدنتان را کاهش دهند . اگر شما به این صورت برای خودتان هدف گذاری کنید به احتمال خیلی زیاد نمی‌توانید به این هدف برسید و در نتیجه سرخوردگی و ناراحت می‌شود، کاملا هم طبیعی است ؛ بر عکس اگر شما اهداف خودتان را معقول تعیین کنید ، با رسیدن به هدفتان هرچندم که کوچک باشند ،حس اعتماد به نفس و پیشرفت بیشتری خواهید داشت .
خبر خوب این است که فقط کاهش وزن ۵ – ۱۰ درصد از وزن بدن شما می تواند تاثیر زیادی بر سلامت شما داشته باشد. اگر وزن شما ۸۲ کیلوگرم باشد ،این مقدار بین ۴ – ۸ کیلوگرم است. واگر شما ۱۱۳ کیلوگرم باشید ، این مقدار ۶ – ۱۱ کیلوگرم است.در واقع شما با کاهش فقط ۵ – ۱۰٪ از وزن بدنتان می‌توانید :

 •     بهبود سطح قند خون
 •     کاهش حتمال ابتلا به بیماری های قلبی
 •     کاهش سطح کلسترول
 •     کاهش درد مفاصل
 •     کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها


 
تغذیه سالم داشته باشید

اگر می خواستید در مورد رژیم مطلبی بخوانید، الان مشغول خواندن این متن نبودید. اما مسئله این است که همه چیز به طور ذاتی به هم مرتبط است. با تغذیه ای سالم، احساس سالم تری خواهید داشت، و با احساسی سالم، نیاز به ورزش را بیشتر حس خواهید کرد. علاوه بر تغذیه سالم، صبحانه فراموش نشود! صبحانه نه تنها برای تمام روز به شما انرژی می دهد، بلکه به شما کمک می کند تناسب اندامتان را حفظ کنید و قوی بمانید. نکته دیگر اینکه تا می توانید آب بنوشید!


تمرکز به نحوه‌ی رسیدن به اهداف و افزایش انگیزه برای لاغری

بسیاری از افراد فقط برروی هدفشان تمرکز دارند اما بر روی اینکه چطور می تواند به هدفشان برسند فکری نمی‌کنند . این مسئله روی اهدف لاغری ماهم صدق می‌کند .

تمرکز بیش از حد برروی اهداف و عدم تمرکز برروی نحوه‌ی رسید به اهداف موجب می‌شود که شما در ابتدا حس غرور کاذب کنید اما بعد از گذشت چند روز انگیزه شما از بین می رود.

  روش اصولی و علمی برای رسید به اهداف چندین ویژگی مهم دارد:‌

 • خاص ، ساده معقول و قابل توجه است .
 •  قابل اندازه گیری بودن هدف است .
 •  دست یافتنی بودن هدف است.
 •  معقول و واقع بینانه بودن هدف است.
 •  زمان محور بودن هدف است (محدود به یک زمان مشخص مثل یک ماه یا دو ماه)


 
یک سبک زندگی را انتخاب کنید که متناسب با سبک زندگی شما باشد .

برنامه کاهش وزنی را انتخاب کنید که تا حد زیادی به سبک زندگی شما نزدیک باشد. بهترین نمونه در این زمینه بکار گرفتن تکنیک های لاغری دائمی بالاخص چهار کلید طلایی لاغری دائمی می باشد که بطور اتوماتیک میتواند هم نیازهای بدن شما را تامین کند، با شرایط معمول زندگی شما تضاد نداشته باشد، همه غذاهای سالم را بقدر کافی بدون هیچ گونه نگرانی بخورید و بنوشید.
  
 
داشتن برنامه غذایی

تحقیقات نشان داده است افرادی که برنامه غذایی دارند احتمال موفقیت آنها خیلی بیشتر است نسبت به افرادی که برنامه غذایی ندارند. این برنامه باید شامل وعده های اصلی ، میان وعده ها و تنقلاتی که در طول روز می خورید باشد . برای محاسبه کردن کالری و مواد مغذی موجود در مواد غذایی می‌توانید از برنامه ها وسایت های موجود در لینک زیر استفاده کنید
 
موفقیت خودتان را جشن بگیرید .

همه ما می‌دانیم که لاغر شدن سخت است ، اما شما به این فرایند را به اهدف کوچکی تبدیل کنید و بعد از اینکه به هدفتان رسیدید برای خودتان جشن بگیرید .تشویق کردن خودتان موجب می‌شود که انگیزه شما بیشتر شود و همچنین با قدرت بیشتری به شمت هدف اصلیتان حرکت کنید.

در انگیزه بخشی به خودتان میتوانید از هر چیزی که برایتان جذابیت دارد استفاده کنید. برخلاف همه رژیم های غذایی که شما را از هدیه خطرناک یک وعده غذایی پرکالری یا میهمانی و جشن برحذر میکنند،‌ توصیه سامانه تغذیه هوشمند این است که با پایبندی به تکنیک های چهار کلید طلایی شما میتوانید، با دست یابی به هدف تان، یک جشن خوشگذرانی ترتیب بدهید و از غذاهای محبوب تان بخورید و بیاشاماید.

توجه کنید که نباید این هدایا که قرار از به خودتان بدهید یک وعده غذایی پر کالری و یا رفتن به یک مهمانی باشد که شما را وسوسه به خوردن نماید ، برای همین ما چند ایده جالب برای شما داریم

 

فعالیت اجتماعی داشته باشید
زمانی که شما فعالیت هایتان را برای لاغری اجتماعی می کنید قطعا دوستان و همراهان زیادی را پیدا خواهید کرد که می‌تواند به شما انگیزه زیادی بدهند و شما را برای ادامه راه تشویق کنند .اهداف خودتان را به دوستان و خانواده خودتان بگوید و یا اینکه به دنبال دوستی با افرادی باشید که هدفی همانند شما دارند ، این فعالیت های اجتماعی می تواند تا حد زیادی انگیزه شما را افزایش دهد


متعهد شوید
تحقیقات نشان داده است افرادی که برای رسیدن به اهدافشان متعهد می‌شوند احتمال موفقیت در آنها بسیار بیشتر است. برای مثال به خودتان بگویید: من از خوردن یا آشامیدن در هنگامی که واقعا گرسنگی جسمی ندارم، باید خودداری کنم.

ثبت صحبت کنید ، مثبت فکر کنید .افرادی که تفکرات مثبت دارند ، توانایی و انگیزه بیشتری برای رسیدن به وزن ایده‌ال خودشان دارند. مادام به هدف خودتان که لاغری می‌باشد فکر کنید ، اهداف یا وزن ایده آل خودتان را با صدای بلند تکرار کنید . آنقدر این موارد را تکرار کنید تا برای ذهن شما ثابت شود که شما می توانید به وزن ایده آلتان برسیدبرنامه ریزی برای مقابله با مشکلات و چالش های روزانه

همه‌ی ما روزانه مشغله های ذهنی ، کاری و خانوادگی بسیاری داریم . استرس زیادی روزانه به ما وارد می‌شود که این استرس می تواند ما را به تنبلی کردن و خوردن غذای زیاد تحریک کند .اول باید سعی کنید در مقابله با مشکلات روزانه تا حد امکان خونسرد باشید یعنی به پذیرش اولیه خود را قانع سازید و سپس به یافتن راه حل بیاندیشید تا استرس خود را کاهش بدهید. توصیه های زیر در کاهش استرس مورد تاکید قرار گرفته است:

 •     ورزش کردن
 •     نوشیدن آب
 •     دوش گرفتن
 •     بیرون بروید و کمی قدم بزنید
 •     تماس با یک دوست صمیمی
 •     سئوال کردن از دیگران برای چگونگی رفع مشکل


 
به دنبال عالی بودن نباشید و خودتان را ببخشید .

مشکل اصلی و اساسی اکثر مردم کمالگرایی است. اگر ذهنیت کمالگرا داشته باشید، اولین شکست احتمالاَ آخرین شکست شما خواهد بود.

خودتان را ببخشید

غیر ممکن است که کسی در زندگی شخصیش اشتباهی نکرده باشد و اکثر ما خودمان را بخاطر این اشتباهات سرزنش می‌کنیم .سعی کنید خودتان را بخاطر اشتباهات گذشته ببخشید و بر روی زندگی حال تمرکز کنید .

مقایسه ممنوع:‌

مقایسه خود با دیگری در هر زمینه ای بستری بیماری خطرناک حسادت و کینه است. انسان هرگز قابل مقایسه نیست. برای نتیجه گرفتن و رسیدن به خواسته خودتان، هدف شخصی را درست تعیین کنید و به واقعیت ها توجه کنید.

 

 
عاشق خودتان باشید و از خودتان قدردانی کنید .

تحقیقات بار ها و بار ها نشان داده است که افرادی که خودشان را دوست ندارند در لاغری هم موفق نبوده‌اند. ثابت شده است افرادی که به خودشان اهمیت می‌دهند و یا در اصطلاح عامیانه “خودشان را تحویل می‌گیرند” ، در لاغری موفق تر بوده‌اند و همچنین در پایین نگه داشتن وزنشان هم موفق بوده‌اند.
 
 ورزش مورد علاقه خود را بیابید

فعالیت بدنی بخش مهمی از برنامه کاهش وزن شما می باشد . ورزش می‌تواند به شما کمک کند که عوارض ناشی از کاهش وزن را به حداقل برسانید ، بعلاوه به بهبود متابولیسم و وضعیت سلامتی شما کمک می‌کند .
اما اینکه شما چه ورزشی را نجام می دهید مهم است . شما باید از ورزش کردن لذت ببرید پس باید سراغ ورزش مورد علاقه خودتان بروید. تنهایی ورزش نکنید ، سعی کنید به کلاس های ورزشی بروید و برای خودتان دوست پیدا کنید و یا برای خودتان گروهی تشکیل بدهید یا عضو گروه های موجود شوید . گوش دادن به موسیقی می تواند انگیزه و توانایی شما را هنگام ورزش تا حد زیادی افزایش دهد البته بعضی افراد تمایلی به این کار ندارند .

اگر می خواهید به باشگاه بروید اما حس آن را ندارید، بدون آنکه زیاد فکر کنید فقط به سمت باشگاه بروید. به خودتان بگویید اگر همچنان حس ورزش نداشتم، به خانه برمی گردم! البته خیلی بعید است وقتی آنجا رسیدید حوصله برگشت به خانه را پیدا کنید. سپس به خود بگویید فقط 10 دقیقه روی تردمیل راه می روم، و به همین ترتیب یکی دو تمرین دیگر را نیز انجام دهید. آنوقت می فهمید ورزش کردن چندان هم کار سختی نیست. مجبور نیستید برنامه ورزشی را دقیقا پیاده کنید. همینقدر فعالیت نیز موجب ترشح اندورفین می شود. اگر برنامه تان ورزش در هوای آزاد است، قدم اصلی، پوشیدن لباس و قدم بعدی بیرون رفتن، و سپس قدم زدن است! وقتی لباس پوشیدید و از خانه بیرون رفتید متوجه می شوید که ورزش کردن چندان دشوار نیست.

لباس و ست ورزشی جدید بخرید

می خواهید برای ورزش کردن انگیزه پیدا کنید؟ یک دست لباس ورزشی قشنگ و جدید بخرید. اما یادتان باشد اگر قرار است آن را در ماشین یا توی کمد بگذارید، فایده ای ندارد. لباس ها را جلوی چشمتان قرار دهید. آن را روی تخت خواب، میز و یا حتی روی کابینت آشپزخانه بگذارید، آنقدر آزارتان دهد تا مجبور شوید آن را بپوشید!

 

  در میان افراد پر انرژی و با انگیزه باشید

دنیا پر از افرادی است که شکست تان را می خواهند. این قبیل افراد موفقیت را برایتان دشوار می کنند. این دسته افراد ارزش معاشرت ندارند. امروزه ورزش کردن یک فعالیت عادی است. اکثر مردم بدنبال ورزش و یا رژیم هستند. هیچکس از ظاهر، و یا سلامت خود کاملا راضی نیست. از این امر می توانید به نفع خود استفاده کنید! آیا دوست، همکار، و یا عضوی در خانواده تان دارید که این دغدغه ها را داشته باشد؟ با هم یک تیم تشکیل دهید، از یکدیگر حمایت کنید، و بدین ترتیب قدرت تیم تان را افزایش دهید.

  الگوی مناسب انتخاب کنید

الگو برداری و کپی کردن رفتار دیگران بخش مهمی از شیوه یادگیری است بالاخص در سن جوانی.عکس یکی از مدل های مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید ، آنرا چاپ کنید و در محل های که فکر می‌کنید در طول روز زیاد به چشمتان می‌خورد بچسبانید ، برای مثال در یخچال و یا میز کارتان . یک الگو می تواند به شما انگیزه بدهد و شما را تشویق کند که از هرگز از هدفتان سرد نشوید.

 
حیوان خانگی ومجبوب خود را داشته باشید

یک مطالعه در کانادا می‌گوید افرادی که سگ دارند ، مدت زمانی که برای قدم زدن با سگشان می‌گذرانند حدود ۳۰۰ دقیقه در هفته است ، در صورتی که این مدت زمان در افرادی که سگ ندارند ۱۶۸ دقیقه است. اما نگه داری سگ فواید بیشتری هم برای مالکش دارد مانند : کاهش افسردگی ،‌کاهش حس تنهایی و کاهش خون

 
از افراد متخصص مشاوره و کمک بگیرید.

شما می‌توانید پیش یک پزشک خوب تغذیه بروید و از او درخواست یک برنامه غذایی کنید و یا در باشگاه های ورزشی از مربیتان بخواهید شما را راهنمایی کند. کمک خواستن علاوه براینکه می تواند به سئوالات شما پاسخ دهد ،‌تا حد زیادی انگیزه شما را افزایش می‌دهد

 

از تکنولوژی فاصله بگیرید

در دنیای امروز اگر از تکنولوژی دور شوید، حس می کنید چیزی را گم کرده اید. آخرین باری که از تلفنتان دور شدید را بخاطر می آورید؟ شاید وقتی بود که در حمام بودید! پس آن را خاموش کنید و بقیه دستگاه ها را نیز خاموش کنید! چه کاری برای انجام دادن باقی می ماند؟ بروید ورزش کنید. بله، منظور ما تلوزیون، تلفن، کامپیوتر، و تمام دار و دسته تکنولوژی است! وقتی زمان ورزش فرا می رسد و حس آن را ندارید، ارتباط خود را با تکنولوژی قطع کنید. به خود اجازه ندهید از این قبیل وسایل استفاده کنید. شاید باعث شود آنقدر کلافه شوید که به پیاده روی بروید!

 
مجله، وبلاگ و داستان های موفق بخوانید

خواندن این مطالب شاید حسادت شما را بر انگیزاند، اما مطمئن باشید آن انگیزه ای که خواهانش هستید را به شما خواهد داد. این مطالب ذهنتان را در موضوعات فعال نگه می دارد و به شما نشان می دهد که چقدر این امور دست یافتنی و انجام شدنی است. فایده دیگر این است که اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش می دهید. خواندن داستان های موفق دیگران، دلگرمتان می کند و باعث می شود با خود فکر کنید «اگر او می تواند این کار را انجام دهد، من نیز می توانم». و دقیقا به همین شکل است. او یک انسان عادی است، مثل بقیه، نفر بعدی نیز شما هستید.

 

روند و پیشرفت خود را مکتوب کنید

با وجود آنکه خود، بدترین منتقدان خود هستیم، بدترین توانمندسازهای خود نیز به شمار می رویم. مثلا دوشنبه ذهنمان را برای انجام کاری آماده می کنیم درحالیکه تا سه شنبه صبح به کار دیگری مشغول می شویم. به همین دلیل، برای ماندن در مسیر، به دیگران احتیاج داریم. پس خانواده، دوستان، و همکاران خود را در جریان برنامه تان قرار دهید.

 یک دفتر یادداشت تهیه کنید: بعد از اینکه به خانواده و دوستان خود در مورد برنامه تان گفتید، نوبت به مکتوب کردن روندتان می رسد. یک سری اعداد واقعی را باید به خاطر بسپارید و آنرا ثبت کنید (وزن، تاریخ، برنامه). می توانید گزارش خود را در یک دفترچه، کامپیوتر، و یا حتی در وبلاگی در اینترنت ثبت کنید.

منبع ۱
منبع ۲
 

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||