بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  8
بازدید امروز : 12.369
بازدید دیروز : 3.814
تعداد کل بازدید :  24662454
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
روزه داری بدون چاقی و اضافه وزن با کمک «نیروی هوشیاری»

با سلام و درود به همه روزه داران و پرهیزگاران مومن و گرانقدر

عزیزان بارها از من سئوال شده است که اگر بخواهیم طبق تکنیک های چهار کلید طلایی تغذیه کنیم، ممکن است در ایام عادی این شیوه مناسب باشد و قابل اجرا، ولی درماه مبارک رمضان که روزه گرفتن واجب است و از خوردن و آشامیدن در خارج از ساعات شرعی افطار ممنوع هستیم، چگونه میتوانیم این تکنیک ها را اجرا کنیم. مخصوصا کلید طلایی اول را که به ما توصیه میکند و موکداً میخواهد:

 

«هر وقت احساس گرسنگی جسمی داشتید، در اولین فرصت غذا بخورید و بخودتان گرسنگی ندهید»

به این ترتیب یک امر شرعی و تکلیف کاملاً بدیهی برای شخص روزه دار این است که؛ ازهنگام سحر تا اذن مغرب ازخوردن و آشامیدن بصورت مطلق ممنوع است و حتی نوشیدن آب بدون شرایط اضطرار باعث بطلان روزه می شود. ما باید ساعات های متوالی گرسنگی بکشیم و هیچ چاره ای جز تحمل گرسنگی و صبر در مقابل درد و ضعف و میل به خوردن نداریم. با این حساب چگونه میتوانیم به این اصل مهم و محوری در تغذیه و لاغری پایبند باشیم؟

این سئوال مهم و البته کاملاً بجاست مخصوصا از جانب عزیزانی که دچار چاقی هستند و ماه مبارک رمضان را فرصت مغتنمی میدانند که به جهت واجب بودن روزه، با یک تیر دو نشان بزنند، هم تکلیف شرعی شان را انجام بدهند، و هم با گرسنگی های طولانی مدت یک ماهه، مقداری از چربی های خود را بسوزانند و یا وزن خود را کم کنند.

ولی در کمال تاسف در بیشتر افراد چاق حداقل هدف دوم شان یعنی سوزاندن چربی و کاهش وزن، بخاطر روزه داری محقق نمی شود، حتی اگردرماه مبارک رمضان با کم خوری و خودکنترلی دچار کاهش وزن هم بشوند، بعد از عید فطر،بخاطر عادت های تغذیه اشتباهی که دارند، مجدداً درمدت کوتاهی دچار بازگشت وزن شده و حتی نسبت به گذشته به مراتب چاق تر می شوند!

برای اینکه بتوانید در ایام ماه مبارک رمضان آسوده خاطر روزه بگیریم ودرپایان، دچارچاقی و بازگشت وزن نشوید، و یا اگر با کم خوری و ریاضت کاهش وزن و سایز داشته اید، آنرا حفظ کنید، درخواست میکنم به توضیحاتی که تقدیم حضور می شودرا دقت وتوجه فرمائید، و توصیه ها و آموزشهای چهارکلید طلایی را صد در صد بکار بگیرید و کاملاً آسوده خاطر باشید که بزودی از مخمصه و زندانی که اینگونه شما را رنج و درد میدهد، خلاصی خواهید یافت.

برای اینکه شما عزیزان متوجه اهمیت و نقش معجزه آسای تغذیه هوشمند درکنترل چاقی و پخوری بشوید،لازم است ابتدا بصورت مقدمه جهت تنویر و روشن شدن ذهن تان نسبت به رفتارهای تغذیه ای فعلی تان، مطالبی را عرض نمایم:

اولین و مهمترین نکته ای که باید بدانید این است:

روزه داری و ماه رمضان نیست که باعث چاقی می شود، بلکه عادت های غلط تغذیه است که باعث می شود بدن ما به ذخیره گاه دنبه و چربی تبدیل گردد. صد البته چون با همین عادت های سراسر اشتباه وارد ماه مبارک رمضان می شویم و همچنان به همان شیوه غلط تغذیه میکنیم، با روزه گرفتن 30 روزه، وضعیت چاقی و عادت اشتباه ما در تغذیه، بدتر و بغرنجتر میشود.

یکی از بدترین عادت های تغذیه ما، پرخوری کردن است. پرخوری ضمن اینکه خودش نتیجه عدم آشنایی و شناخت ما نسبت به تغذیه سالم وطبیعی می باشد، بلکه عادتیست که بصورت ناهوشیارانه و خارج از کنترل ما عمل میکند.

خالق متعال یقیناً برای بقا و استمرار حیات این هوشمندترین موجود خلق، یعنی بدن انسان، یکسری قوانین و ضوابط بسیار دقیق و حساسی تعیین کرده است. قوانینی که اگر رعایت نکنیم، بطور قطع و یقین دچار عقوبت قطعی آن خواهیم شد.

قوانین خداوند، لازم الاجرا و غیر قابل نقض می باشد. به محض اینکه از آن تخطی بکنیم، نتیجه اش فوراً تجربه خواهد شد.

مثلاً خداوند آتش را خلق کرده است. آتش با قوانین خودش کار میکند. اگر ذره ای کوتاهی کنیم و این قوانین را رعایت نکنیم، فوراً گرفتارعقوبت آن، یعنی آتش سوزی می شویم. شما نمیتوانید در منزل خود و روی فرش خوشگل تان آتش روشن کنید و بخواهید کباب بپزید و توقع هم داشته باشید که آتش با شما و خانه تان کاری نداشته باشد. یقیناً و حتماً  فرش و خانه  و خودتان در کام آتش نابود می شوید!

تک تک قوانین خداوند از یک چنین ویژگی برخوردار هستند. مخصوصاً قوانینی که راجع به سیستم فوق هوشمند بدن انسان وضع کرده است. هرکسی آنها را رعایت نکند(خواه از سر نادانی و عدم اطلاع یا از سر بی قیدی  و تعلل ورزی) قطعاً گرفتارعقوبت(عذاب) ناشی از نقض قانون الهی،مواجه خواهد شد.

خداوند یا زندگی برای تامین انرژی و سوخت این سیستم فوق هوشمند بدن، یکسری قوانین بسیار دقیق و هوشمندانه طراحی کرده  و در بدن ما نصب کرده است.

متاسفانه اکثر آدم ها از این قوانین بی اطلاع هستند، یا اطلاع ناقص دارند و یا میدانند ولی عمل نمیکنند که صد البته همه بیماریها و آسیب هایی که به سلامتی ما وارد می شود، همگی بلا استثناء از جانب خود ماست.

چون بحث ما مربوط به قوانین سالم تغذیه است، در کمال تاسف و حیرت، حتی متخصصان نیز نسبت به عمق شگفت انگیز قوانین تغذیه انسانی، در دستورات و توصیه هایشان توجه و تامل بخرج نمیدهند، چه برسد به امثال بنده!

می شود ادعا کرد که بیش از 90% مردم از همان دوران طفولیت وارد فاز تربیتی خاصی می شوند که خلاف طبیعت بدن یعنی قوانین خداوند است و توسط مادر و اطرافیان به طفل معصوم تحمیل میگردد.

احساس گرسنگی جسمی بصورت یک سیگنال و علامت طبیعی از جانب ماشین فوق هوشمند جهان خلقت یعنی بدن به ما ارسال می شود! ولی ما با این پیام چه کارمیکنیم؟ توجه بهش میکنیم؟

اکثر مادران از همان دوره ای که جنین را درشکم خود پرورش میدهند، طعم تلخ گرسنگی را به جنین خود می چشانند، با گرسنگی کشیدنی که بخودشان تحمیل میکنند!

این فرایند حتی پس از زایمان، و در همان دوران شیردهی ادامه می یابد! مادران زیادی هستند که بخاطر بی تجربگی و بی اطلاعی، نمیتوانند گریه های ناشی از گرسنگی طفل خود را تشخیص بدهند و او را با طعم تلخ گرسنگی تربیت میکنند.

و ما تربیت می شویم که عادت کنیم، ضد طبیعت بدن مان رفتار کنیم. این فرایند در همه دوران زندگی ما تداوم می یابد تا لحظه مرگ.

برای بسیاری از ما گرسنگی کشیدن های طولانی یک امر کاملاً راحتی است و اصلاً در مقابل غار وقور شکم و درد آن، خم به ابرو نمی آوریم، چون به چنین زندگی عادت کرده ایم.

حتی بدتر از این برای خیلی از مردم تحمل گرسنگی، یک نوع تمرین تقویت قدرت اراده، ایمان و تقوا تلقی می شود!

به همین دلیل خیلی از گرسنگی دادن به خودمان، با افتخار صحبت میکنیم و مثل افراد قهرمان ظاهر می شویم.

ولی ضجر دادن به جسمی که امانت و هدیه الهی در دست ما انسانهاست، چه فخری و فضلی دارد؟

این افتخار و این احساس اعتماد به نفس ناشی از گرسنگی کشیدن و تحمل آن که در ماه رمضان(بدون درک فلسفه ایمانی این ماه مبارک) صورت میگیرد، یعنی نقض قانون الهی، نقض طبیعت.

و چنانکه قبلاً گفتیم، هیچ کس نمیتواند، حکم خدا، قانون خدا و طبیعت را نقض کند، ولی فوراً گرفتار عقوبت آن نشود.

عقویت آن را امروزه همه ما بصورت دنبه های انباشته درشکم، باسن ها و پهلوهایمان حمل میکنیم! دربیماریهای مختلف گوارشی،سرطان روده، سرطان معده، کبد و فشار خون و ناراحتی های قلبی و عروقی و دهها بیماری مهلک دیگر، با خودمان حمل میکنیم!

این بیماریها، نتیجه مستقیم اعمال و کردار خودمان هست، نه خدا یا زندگی یا طبیعت. خدا برای غذا خوردن قوانینی خلق کرده و از ما خواسته است که مطابق آن تغذیه کنیم، ولی ما متضاد و مخالف با خواست خدا، تربیت شده ایم و تربیت میکنیم!

البته ناگفته نماند که تعداد اندکی هستند که از روی خوش شانسی(شرایط تربیتی سالم) یا بخاطر آموزشها و تعلیمات خودشان، رفتارهای غلط خود را اصلاح کرده اند و مجدداً  بر روی ریل طبیعت حرکت میکنند. در نتیجه بدنی سالم، بدون بیماری و بدون چربی مازاد هستند. این گروه حتی با وجود ماه مبارک رمضان و روزه داری در سایر ایام ذره ای چاق نمی شوند، مریض نمی شوند، چراکه ذهن و بدن خود را به شیوه سالم و درست تغذیه عادت داده اند.

یکی از عادت های بسیار مخرب، پرخوری است که طبق عادت همیشگی، درهنگام افطار و سحر، اکثراً روزه داران به آن دچار می شوند.

 

  

 

بگذارید اولاً ازکلام خدا و اولیای او دریابیم که پرخوری چقدر مذموم است:

سوره طه آيه 81  :

كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِيهِ فَيَحِلَّ عَلَيْكُمْ غَضَبِي وَمَن يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبِي فَقَدْ هَوَى ﴿۸۱﴾

از خوراكيهاى پاكيزه‏اى كه روزى شما كرديم بخوريد و[لى]در آن زياده‏روى مكنيد كه خشم من بر شما فرود آيد و هر كس خشم من بر او فرود آيد قطعا در [ورطه] هلاكت افتاده است.

  پيامبراكرم(ص)مي فرمايند: هيچ چيز نزد خداوند منفورتراز پرخوري و شكم پر نمي باشد(عيون الحكم،ص 35،)(بحار الانوار ج66، ص333)

امير المومنين علي (ع) درمضرات پرخوري فرموده اند كه از پرخوري بپرهيزيد، چرا كه پرخوري:

1.دل را سخت ميكند

2.سبب بي حالي در نماز مي شود

3.موجب تباهي بدن مي شود

4.باعث بسياري ازدردها مي شود

5.موجب آشفتگي حواس ها ميگردد

6.موجب كوتاهي عمرميگردد

(غررالحكم، ج 1 ، ص 162)

 

ادامه دارد....

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||