بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  27
بازدید امروز : 3.332
بازدید دیروز : 16.219
تعداد کل بازدید :  23126003
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
کاهش سایز مهمتر است یا کاهش وزن

معمولا یکی از مهمترین سئوالات کسانی که برنامه لاغری را اجرا میکنند، این است که آیا کاهش وزن مهمتر است یا کاهش سایز؟
در این خصوص میخواهیم نظری یکی از متخصصان تغذیه کشورمان را عیناَ ارائه بدهیم تا ذهنیت روشنی نسبت به برنامه لاغری خودتان داشته باشید.

 این موضوع مخصوصا برای کسانی که با
تکنیک های لاغری دائمی بدون رژیم این سایت برنامه لاغری خود را دنبال میکنند، مهم است.


 
در ارتباط با کاهش وزن سایز و وزن

 سه نكته اساسي را بايد در نظر بگيريم:

    از نظر فيزيكي بافت چربي، چگالي بسيار پاييني دارد، يعني مثل بادكنك وزن بسيار كمي دارد ولي حجم زيادي اشغال مي كند.
    دوم اينكه، عضله چگالي بالايي دارد يعني نسبت به بافت چربي خيلي متراكم تر و كم حجم تر است؛ ولي از چربي خيلي سنگين تر است.
    سوم اينكه از نظر تقدم و تاخر زماني، اولويت بدن اين است كه وقتي با كم خوري مواجه مي شود، اول بافت چربي اش را كه برايش زايد محسوب مي شود، بسوزاند و در مرحله مياني و آخري، عضلات را بسوزاند.

 وقتي فردي رژيم مي گيرد و سايز كم مي كند ولي وزنش چنداني كم نمي شود، به اين معني است كه بدن ابتدا شروع به سوزاندن چربي مي كند و اين فرد مداوما سايز كم مي كند ولي نهايتا بايد اين را در نظر بياوريم كه بدن اين فرد كه معدن تمام ناپذيرچربي كه نيست! نهايتا چربي هاي بدن به نقطه اي مي رسد و آنقدر كم مي شود كه بدن براي تامين انرژي اش در قبال كم خوري رژيمي، ناچار مي شود از عضلاتش هم استفاده كند و از اين نقطه عطف به بعد، وزن هم به سرعت كم مي شود.

آقاي دكتر آيا اين نكته خوب است يا بد است؟

طبيعتا از نظر فيزيولوژكي بسيار هم خوب است. چون وقتي سايز كم مي كنيم معني اش اين است كه پوست خودش را آرام آرام جمع مي كند تا بتواند بگنجد و شل نشود. طبيعتا اگر فردي خودسرانه با روش هاي غيرعلمي و مصرف خودسرانه بعضي قرص ها تلاش كند كه وزن كم كند، ممكن است در حين رژيم با مشكل شلي پوست رو به رو شود.

وقتي سايز كم مي كنيم بايد اين حقيقت را بپذيريم كه بدن در مسير درستي است و به مجرد اينكه چربي بدن به يك نقطه خاص رسيد و كم شد، از آن نقطه به بعد بدن به سرعت شروع به كاهش وزن خواهد كرد.


آيا مي شود كه بتوان تقدم كاهش وزن و يا كاهش سايز را نسبت به هم تغيير بدهيم؟

اگر منظورتان اين است كه خودمان تعمدا كاري بكنيم كه اول وزن كم بشود و بعد سايز كم بشود بايد بگويم كه بعضا از نظر سلامتي مراجعه كننده اصلا لازم مي شود اين كار را بكنيم. براي مثال، يك وقتي هست كه هدف فرد از رژيم، بهبود روحيه است. خوب طبيعتا اين فرد احتياج دارد تا به سايز مورد نظرش برسد تا نظر اجتماعي به اعتماد به نفسي كه مي خواهد برسد. در چنين فردي، هدر دادن عضلات به قصد رسيدن به آن سايز دلخواه، هنر نيست بلكه بي هنري است. يك وقت هم هست كه مثلا فردي به دليل چاقي زياد، دچار درد زانو يا كمر درد است. طبيعتا در اين فرد كاهش سايز به تنهايي، دردي را دوا نمي كند و مشكل اصلي اين فرد وزن است و حتما بايد كاري بكنيم كه وزن فرد كم بشود.


 چرا نبايد هر روز روي ترازو برويم؟

روند كاهش وزن خطي و روزانه نيست!. بعضي وقت ها بدن فرد چربي بسيار زيادي دار، طوريكه در يكي دو هفته اول رژيم، بدن عمدتا چربي مي سوزاند كه حجم دارد ولي وزن ندارد، ولي اگر با ايمان به كارمان ادامه دهيم و رژيم را رعايت كنيم، نهايتا پس از كاهش چربي بدن، در شيب كاهش وزن قرار مي گيريم و از آن نقطه به بعد، سريعا وزن كم مي كنيم ولي خوب معلوم است كه اگر هر روز دم به ساعت روي ترازو برويم اين موضوع ديگر روي ترازو ديده نمي شود كه قرار است طي چند هفته آتي قرار است وزن كم شود! و شما با اين تصور كه ديگر وزن كم نمي كنيد نا اميد مي شويد و رژيم را رها مي كنيد. در حاليكه اگر با ايمان رژيم خود را ادامه مي داديد، راس زمان برنامه ريزي شده (و نه ديرتر) به همان مقدار كاهش وزن (و نه كمتر) دست مي يافتيد! پس ترازو را فقط به صورت هفتگي استفاده كنيد و با روشي كه در بالا ياد گرفتيد، عمل كنيد.

هدف اصلی از کاهش وزن را مشخص کنید

ببينيد وقتي رژيم مي گيريم بايد هدف اصلي مان را به خاطر بسپاريم كه آيا هدف ما كاهش وزن است يا كاهش سايز يا هر دو. وقتي كه دنبال سايز هستيم، حتي اگر وزن چندان هم كم نشود؛ بايد بدانيم كه اتفاقا برنده هستيم چون وزني كه باقي مانده، ‌عضله فشرده و متراكمي است كه براي ما كار مفيد فيزيكي انجام مي دهد و دليلي ندارد كه عضله را هم هدر دهيم. ولي اگر هدف مان كاهش وزن به دليل درد زانو و كمر و مشكلات مفصلي است، طبيعتا دستور كار روشن است. وقتي رژيم به طور علمي طراحي شده باشد، خيال فرد راحت است كه وزن و سايز به طور معقول و بهنگام كم مي شوند. پس وقتي رژيم مي گيريم بايد ثبات قدم داشته باشيم و به ياد بياوريم كه وزن و سلامتي روحي به هم گره خورده اند.

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني

منبع
 

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||