بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  5
بازدید امروز : 889
بازدید دیروز : 1.157
تعداد کل بازدید :  24415361
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
تغذیه هوشیارانه جدی بگیرید!


يكي از طرحهاي بي مانند من در برنامه كاهش وزن سامانه تغذیه هوشمند اين است که:
شما ميتوانيد هرنوع غذایی را وهر وقت که دلخواه تان بود، دوست داشتید، و باب طبع تان بود بخورید و نوش جان کنید، فقط با یک شرط؛ از هرلقمه غذايي كه ميخوريد، بيشترين ميزان لذت واقعی را بدست آوريد وآنرا تند تند و عجولانه قورت ندهید.

 

لذت واقعی در تغذیه هوشیارانه به چه معناست؟
یعنی مداخله دادن تمام حواس بویایی، چشایی، بینایی و لامسه ازلحظه مشاهده غذا تا فرو بردن آن در معده. چشيدن طعم و مزه ماده غذایی داخل دهان وحس کردن تار وپودهای آن و ترکیب نمودن آن با آنزیم های مختلف مترشحه در داخل دهان بوسیله جویدن آرام و همراه با دقت و توجه. این یعنی لذت واقعی و خلاصه آنچیزی که تحت عنوان تغذیه هوشیارانه برای شما توضیح و تفسیر میکنیم.

درحقیقت هروعده غذا كه ميخورید، شبيه تمرين مديتيشن است که به شما کمک میکند تا لقمه های خود را به آهستگی جویده ونهایت لذت نهفته در غذا را به روح و روان خود بچشانید. شاید برای کسانی که عادت دارند با عجله و بدون کمترین میزان درنگ باک بنزین خود را پر کرده و سریع از پمپ بنزین دور شوند، انجام این کار سخت بنظر برسد.اما این کار هم درست مثل هرکار دیگری که برای اولین بار میخواهیم انجام دهیم قدری دشواری دارد، وتحمل همین دشواری مملو از لذت هایی است که هرگز تاکنون تجربه نکرده بودید!

درواقع قرار نیست که شما همان روز اول یک تغذیه کننده هوشیار بشوید، حداقل دوهفته وقت لازم است که درانجام این کار به مهارت اولیه دست یابید و و با استمرار برنامه ها در طی سه ماه آنرا بصورت یک عادت تازه و مثبت در مسیرهای ذهن ناهوشیار خود به ثبت برسانید.

پس یک رهنمود روشن و شفاف و قابل دسترس برای همه این است که:

درطول مدت دوهفته آينده، سرعت غذا خوردن خود را تقريباً به يك چهارم مدت زمان معمول، كاهش دهيد وهرلقمه را كاملاً بجوييد.

زمين گذاشتن قاشق و چنگال بين هرلقمه يك اقدام بسيارمهم است، تا بتوانيد به بدن تان وقت بدهيد، بفهمد مشغول انجام چي كاري است. خوب، اگر غذايي ميخوريدكه درآن ازقاشق وچنگال استفاده نميشود، ميتوانيد اين امتياز را به انگشتان خود بدهيد، با زمين گذاشتن لقمه ساندويج.

وقتي دهن تان خالي شد، ميتوانيد قاشق و چنگال يا ساندويج خود را مجدداً برداشته ومشغول خوردن لقمه ديگر بشوید.
بدين شيوه، شما بصورت هوشيارانه ساندویج خود راگاز ميزنيد و يا محتويات داخل قاشق و چنگال را به دهن تان ميگذاريد، غذايتانرا مانند يك خوراك شناس بخوريد و هرلقمه را مزمزه كنيد بجاي اينكه آنرا شبيه پستانداران گوشت خوار ببلعيد.


حواسپرتی درهنگام تغذیه را حتماً کنار بگذارید
البته، خوردن هوشيارانه هميشه بمعناي آهسته خوردن وجویدن آرام لقمه ها نيست.تا هنگاميكه به اين سيستم خوب عادت نكرده ايد، هوشیارانه غذا خوردن ميتواند بمعني تمركز كردن برغذا و آهسته خوردن باشد.

 

تحقيقي كه اخيراً در کشور سوئيس اجرا شده، نشان ميدهد كه وقتي مردم با چشم بسته غذا میخورند،نسبت به هنگامی که غذا را مشاهده میکنند 25% كمترغذا ميخورند؛ بعبارت ديگر، وقتي كه آنها چشم شان به غذا نمي افتاد، و درعوض تماماً بر مزه و بافت غذا تمركز میکنند، عملاً كمترميخورند.

پروفسور برايان ونسينك، مولف كتاب "تغذيه بدون فكر"، برخي تجربيات غير متعارفي را دربرنامه های خود راهنمايي كرده است كه نشان ميدهند؛ وقتي ما درطول مدت خوردن غذا، دچار حواسپرتي می شویم، نه فقط متوجه نمي شويم كه چي ميخوريم، بلكه حتي اساساً بيش از اندازه ونیاز بدن مان غذا ميخوريم.

خود شما حتماً میتوانید مواقع فراوانی را ازتجربیات شخصی خود بياد بياوريد كه درجریان تماشاي فيلم يا مسابقه فوتبال، مشغول خوردن تخمه، آجيل،ذرت بوداده، چيپس وغيره بودید، و احتمالاً آنقدر غرق در تلویزیون شده اید، هرچه تنقلات دم دست تان بوده آنرا خورده اید.

دراینگونه مواقع اصلاً گرسنه بودن یا نبودن برای فرد اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است اجرای یک عادت ناهوشیارانه برای تسکین احساسات و هیجانات برخاسته از فیلم میباشد. در این خصوص تحقيقات ثابت كرده اند كه 91 % افراد شكم گنده وچاق جلوي تلويزيون تغذيه ميكنند.

درجهت رفع این مشکل، يكي از قدرتمندترين شيوه ها براي ازهم گسيختن عادت هاي ناهوشيارانه كهنه اين است كه از تغذيه بهنگام تماشاي تلويزويون، مطالعه كردن، و چت وبازي با كامپيوتر خود داري كنيد.

سعی کنید حداقل تا سه ماه آینده یعنی هنگامی که دربرنامه کاهش وزن تازه کار هستید، از حواسپرتی بهنگام غذا خوردن خود داری نمائید واجرای قانون تغذیه هوشیارانه را ترک نکنید.

اگردر نتایج تحقیق درخصوص تغذیه هوشیارانه خوب دقت فرمائید، متوجه می شوید که کاملاً منطبق با واقع است: مطلبی است که اکثر افراد استفاده کننده از سامانه تغذیه هوشمند آنرا اظهار میکنند.

 

 

وقتی ازآنها درخواست میکنیم غذای مورد علاقه خود را به آرامی و با هوشیاری وباتوجه بجوند، برای اولین بار درزندگی شان طعم و مزه واقعی یک ماده غذایی خاص را تجربه میکنند ومی گویند که تاکنون این خوراکی را اصلاً اینقدرخوش طعم و لذیذ تجربه نکرده بود.


بنابراین درجریان تغذیه هوشیارانه لذت واقعی نهفته در طبیعت خودتانرا از طریق خوردن یک ماده غذایی بدست می آورید، وبعد از مدتی تمرین و مراقبت دراین الگوی تغذیه، به مرحله ای می رسید که بدون اجبار و یا نیاز به قدرت اراده، بلافاصله پس از دریافت پیام سیری توسط مغز، ازغذا خوردن غذای اضافه خود داری میکنید.

 

یعنی وقتی برای لذت بردن هرچه بیشتراز یک ماده غذایی ( که بهتر است غذای مورد علاقه تان باشد) آنرا به آرامی وبا توجه کامل می جوید وبه طعم و مزه و نوع بافت و ترکیب آن دقت میکنید، درمدت زمان 20 دقیقه مقدار یا حجمی از غذا را خواهید خورد که کاملاً درحد و اندازه نیاز طبیعی بدنتان میباشد.


درکنار فرایند تغذیه هوشیارانه، وقتی شما مطابق منطق طبیعی وبیولوژیکی بدن خود عمل کنید و به بدن تان بموقع مواد مغذی وکالری لازم را برسانید، بدن شما پس ازمدتی(از دوهفته تا سه ماه) با اطمینان یافتن از نظم رفتاری شما درتغذیه وگرفتن تضمین در رسیدن بموقع ومتناسب غذا، فرمان تخلیه و رها ساختن کالری های ذخیره شده درسلول های چربی را صادر میکند.

 

ومعجزه کاردرشیوه تغذیه هوشمند همینجاست که میتواند کاهش وزن را به تجربه ای فوق العاده لذت بخش تبدیل نماید، بجای اینکه با محرومیت و رنج و مشقت وتالمات روحی و روانی آزاردهنده که دررژیم های غذایی متداول است. یک سفر واقعاً سبز و معنوی، که روح انسان را به پرواز در می آورد،شما نه فقط غذای دلخواه خود را میخورید، بلکه بالاترین میزان لذت نهفته در ساختار بیولوژیکی خودتان بهره مند می شوید.

 

وقتی برای مدت دو هفته در برنامه تغذیه هوشیارانه خود ثابت قدم بمانید، تا یک پیام مثبت و سازنده به بدن خود بدهید که حاصل آن شروع به زدودن چربی های مازاد وکاهش وزن خواهد بود. به این ترتیب حتی نیاز نخواهد بود یک قطره عرق براثر ورزش کردن بریزید و یا ذره ای میل و رغبت طبیعی خود برای خوردن و آشامیدن لذیذترین غذاها را پس بزنید و بی پاسخ بگذارید، فقط به این خاطر که میخواهید وزن کم کنید.
 

بهمن ابراهیمی

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||