بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  5
بازدید امروز : 893
بازدید دیروز : 1.157
تعداد کل بازدید :  24415365
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
هوشیارانه بخورید از غذای خود لذت ببرید و لاغر شوید!

بگذارید قبل از پرداختن به بحث تغذیه هوشیارانه، موضوع خلاف یا عکس آنرا توضیح بدهم که اکثریت افراد چاق و صاحب اضافه وزن به آن شیوه تغذیه میکنند؛


موضوع جالبي که در افراد چاق و برخوردار از اضافه وزن متوجه شده ام، اين است که این عزیزان اكثر اوقات نسبت به چربی های بدن شان، مواد غذایی که باید بخورند یا نخورند، شکل اندام شان و... در طول شبانه روز مشغولیت فكری و ذهنی دارند، بجزدرموقعی که مشغول تغذیه می شوند. آنها درهنگامي كه مشغول غذا خوردن هستند درحقیقت وارد نوعي عالم "خلسه " شده و تاجايي كه ميتوانند و دهانشان گنجايش دارد، آنرا از خوراكي پرميكنند و بسرعت و عجولانه مواد غذايي داخل دهان را بدون جويدن و چشيدن طعم آن، قورت ميدهند.

من دراینجا قصد ندارم این دوستان را به خاطر رفتارهای آموخته شده اشتباه، سرزنش کنم، که البته عبث و بی معنا خواهد بود، اما هدف من از ذکر مطلب فوق متوجه ساختن ذهن شما عزیزان به وجود یک مشکل اساسی در افکار تغذیه ای شماست، چرا که اگر مشکل را بخوبی نشناسیم، قادر نخواهیم بود راه حل مناسب و دائمی برایش پیدا کنیم.

ممكن است عجيب بنظربرسد كه بگويم، اين طرز غذا خوردن آنها يك دليل بسيارخوب دارد! رفتار این دوستان در لحظه غذا خوردن، یک توجیه علمی دارد و تاحدودی منطبق با طبیعت غریزی شان میباشد.

چون هروقت انسان كاري انجام ميدهد كه براي حفظ حيات و بقاء اواساسي وتعيين كننده است، مثل عمل خوردن وآشاميدن، يا نفس كشيدن، يا عشق ورزيدن وعمل جنسي، مغز انسان هورموني بنام سروتونين ترشح میکند که به " شيمي شعف یا لذت" معروف است.

پس افرادي كه دچار چاقی یا اضافه وزن هستند، با انباشتن دهانشان ازغذاي زياد و بعليدن عجولانه آن بصورت ناهوشيار، تلاش ميكنند بوسيله ترشح بیشترهورمون سروتونين، به لذت هرچه بيشتردست يابند.
متاسفانه خوردن عجولانه و سریع که در جریان زندگی روزمره از همان دوران طفولیت وکودکی به ما آموزش داده می شود و دربخش ناهوشیار ذهن به عادت های معمول زندگی مان تبدیل می شوند، بوسیله مغز پاداش داده می شود و ترک این نوع رفتار برای بسیاری از افراد سخت بنظر می رسد.

عیب اساسی ومهم "تغذیه ناهوشیار" که توام با لذت زیاد ناشی از ترشح هورمون سروتونین میباشد، این است که چون این فرد توجهی به سیگنالهای ارسالی مغزخود (پیام های سیری و اشباع معده) ندارد، لذا بدون کنترل به خوردن ادامه میدهد تا اینکه یاتمام مواد غذایی جلوی خود را تمام کند، و یا اینکه بر اثر درد ناشی از فشار و نفخ شدید در معده و شکم، از خوردن دست بکشد.

خوب، بدیهی است که ثمره یک چنین شیوه تغذیه، بجز صورت پف كرده وغب غب آویزان، شكم بزرگ و باسن های درشت، ومعده هاي حجيم وبزرگ، چیز دیگری نخواهد بود.

اینگونه افراد تنها لذت شان همان لحظاتی است که مشغول انباشتن عجولانه و بی حساب مواد غذایی در شکم خویشند، وپس از اتمام لحظات فوق که بیشتر از 15 دقیقه بطول نخواهد انجامید، احساس گناه و تقصیر بلندمدتی را تجربه خواهند کرد که بواسطه چاقی و اضافه وزن بوجود می آید.

البته داستان به همین جا ختم نمی شود!

آنها درواقع، بقدری دچاراحساس ناراحت كننده و بد ميشوند كه یکبار دیگر، كل آئين بعليدن ناهوشيارانه لقمه ها را در راستاي بي حس یا خنثی ساختن احساسات بد شان، مجدداً تكرارميكنند! یعنی این دفعه دچار تغذیه عصبی و احساسی می شوند.

درواقع، نخست بخاطر لذت بردن ازغذا آنرا تند تند و درحجم زياد مي خورند، وبعداً وقتي دچار ناراحتي و احساس گناه مي شوند، بصورت ناهوشيارانه براي اینکه احساس ناراحتی خود را بي حس یا خاموش سازند، به خوردن غذا آنهم عمدتاً مواد غذایی از نوع کربوهیدراتهای ساده و یا سرخ کردنی ها و تنقلات ماهیتاً مضر به سلامتی، رو می آورند. دراینجا هم مطابق عادت همیشگی شان ، بدون هوشیاری ودرعین انجام فعالیت های دیگر(از جمله تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر، خواندن مجله و روزنامه و... )مشغول خوردن می شوند.

اما اگر این افراد تصمیم بگیریند به "تغذیه هوشیارانه" بپردازند، همان لذت و شعف را از طریق چشیدن طعم و مزه غذاهای دلخواه خود بدست خواهند آورد، درحالیکه هیچ یک از رنج ها و تلخی های ناشی از تغذیه ناهوشیار به سراغ شان نخواهد آمد.
 

اما تغذیه هوشیارانه واقعاً به چه معناست؟


بطور معمول در زندگی روزمره برای انجام هرکاری ، وقت خاصی را اختصاص می دهیم. وسعی میکنیم در زمان مورد نظر به همان کار از پیش تعیین شده بپردازیم، والبته باید همینگونه هم باشد، چرا که درغیر اینصورت، یعنی به دلیل عدم دقت و توجه، کارموردنظر بطور صحیح انجام نخواهدشد و نتیجه لازم به دست نیم آید. مثلاً اگر مطابق برنامه تحصیلی تان ، فردا ازیک ماده درسی امتحان دارید ، نمیتوانید جلوی تلویزیون بنشینید و مشغول مطالعه و یادگیری باشید.

همه کارهای انسان همینگونه است، مگر کارهایی که بصورت عادت در آمده باشد. در مرحله آموزش و آشنایی با هر چیزی می بایست تمام حواس فرد متمرکز بر موضوع باشد، درغیر اینصورت یادگیری واقعی صورت نخواهد گرفت. تغذیه هم بعنوان یکی از مهمترین افعال زندگی انسان است که در طول روز چندین مرتبه انجام می شود. اما مطابق عادت های معمول و از پیش آموخته شده اجرا می شود. درواقع اکثرمردم از روی ناهوشیاری غذا میخورند مطلبی که آنرا توضیح دادیم.

ولی شما که از چنین شیوه تغذیه و عادت های نادرست زندگی تان به خطر افتاده و میخواهید روش تغذیه جدیدی را بیاموزید و جایگزین رفتارهای قدیمی بسازید، مجبورید برای مدت چندین ماه، مثل آموختن هر مهارت جدیدی در زندگی، با هوشیاری وتوجه کامل، آهسته و آرام پیش بروید تا اینکه رفتارهای آموخته شده جدید را جایگزین شیوه های قدیمی ساخته و از خود اینها عادت بسازید که دراینصورت لاغری یک پدیده دائمی و ماندگار در زندگی تان خواهد شد.

پس برای اینکه بتوانید عادت های سالم تغذیه هوشیارانه را در زندگی تان بوجود آورید، از همین امروز جویدن آرام و هوشیارانه لقمه ها را شروع کنید. اما لازم است در انجام این کار شتاب بخرج ندهید، چون قرار نیست در مدت کوتاهی بذر محصولی را که امروز می کارید، برداشت کنید. تمرین، سماجت و صبوری سه عنصر مهم در در رسیدن به نتیجه هستند.

تمام مدتي كه مشغول جويدن لقمه هستيد، مزه آنرا بچشيد و بوسيله حواس و نسوج شگفت انگيزدهان، ازلقمه خود لذت ببريد. البته درجهت كسب لذت كافي ازغذاي خود ، مجبوريد به غذايي كه ميخوريد، توجه داشته باشيد.

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||