بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  4
بازدید امروز : 402
بازدید دیروز : 3.364
تعداد کل بازدید :  26190768
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
اختلال اضطراب اجتماعی و درمان آن
اضطراب اجتماعی
 
اختلال اضطراب اجتماعی  (social anxiety disorder)یا هراس اجتماعی
 
الگوی پایداری از ترس های اجتماعی است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیتهای اجتماعی شناخته می‌شود و حداقل بخشی از
فعالیتهای روزمره شخص را مختل می‌کند. اضطراب اجتماعی ترس از موقعیت های اجتماعی، برقراری ارتباط با دیگران و ترس از مورد ارزیابی منفی دیگران قرار گرفتن است که این اختلال متعاقباً بر احساسات کمرویی، قضاوت، ارزیابی و انتقاد این افراد تأثیر می گذارد و همچنین منجر به احساسات نابسندگی، خجالت، احساس حقارت و افسردگی در این افراد می شود. اضطراب اجتماعی یک اختلال بسیار ناتوان کننده‌ است که می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد را مختل کند افراد مبتلا به این اختلال ترجیح می دهند تنها بمانند و از قرار گرفتن در محیط های اجتماعی اجتناب کنند. در موارد شدید اضطراب اجتماعی می‌تواند کیفیت زندگی فرد را تا حد نازلی کاهش دهد. بعضی از مبتلایان ممکن است بسیاری موقعیتهای اجتماعی مانند موقعیتهای شغلی و تحصیلی خود صرفنظر کنند.

اضطراب اجتماعی از نوع خاص

زمانی است که فقط در برخی موقعیتهای اجتماعی خاص موجب اضطراب ‌شود مثل سخنرانی در حضور جمع. اضطراب اجتماعی از نوع فراگیر عموماً شامل نوعی نگرانی شدید، مزمن و پایدار می‌شود که فرد از قضاوت دیگران در مورد ظاهر یا رفتارش و یا خجالت کشیدن و تحقیر شدن در حضور دیگران دارد. در حالی که شخص مبتلا معمولاً متوجه غیرمنطقی بودن یا زیاده روی در این احساس ترس و نگرانی می‌شود ولی غلبه کردن بر این ترس برایش بسیار سخت است.

علائم جسمی که معمولاً همراه اضطراب اجتماعی هستند

شامل سرخ شدن، تعریق زیاد، لرزش، تپش قلب، احساس دل آشوب و لکنت زبان می‌شود. در موارد نگرانی و ترس شدید حملات اضطرابی(panic attack)  نیز ممکن است اتفاق بیافتد. تشخیص و دخالت زودهنگام در این اختلال می‌تواند به حداقل شدن علائم و کند شدن پیشرفت آن کمک قابل توجهی کند و از بروز عوارض بعدی نظیر افسردگی شدید جلوگیری نماید. بعضی از مبتلایان از الکل یا مواد مخدر و روانگردان برای کاهش ترس، افزایش اعتماد به نفس و عملکرد اجتماعی بهتر استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده درمان رفتاری-شناختی (cognitive behavior therapy) بصورت فردی یا گروهی در درمان اضطراب اجتماعی موثر است. هدف این روش تغییر الگوهای فکری و واکنشهای فیزیکی فرد در موقعیتهای اضطراب زای اجتماعی است. با وجود اینکه این روشها امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیاری از مبتلایان به اضطراب شدید اجتماعی معتقدند این روشها در موارد شدیدتر به تنهایی تاثیرگذار نیست و درمانهای دارویی معمولاً نتایج بهتری به دنبال دارد.

 

اختلال اضطراب اجتماعی

ملاكهاي تشخيص اختلال اضطراب اجتماعي

- ترس واضح و پايدار از يكي يا بيشتر موقعيتهاي اجتماعي و عملكردي، شامل مواجه شدن با افراد ناآشنا يا احتمال بررسي موشكافانه توسط ديگران. شخص از اين مي‌ترسد كه بگونه‌اي رفتار كند (يا نشانه‌هائي از اضطراب نشان دهد) كه او را تحقير يا شرمنده كند. ( در كودكان شواهدي از ظرفيت روابط اجتماعي، متناسب سن بايد وجود داشته باشد، و اضطراب در محيط همسالان بايد اتفاق بيفتد. اضطراب ممكن است به شكلهاي زير بيان شود: گريه كردن، قشقرق (tantrum)، در جا يخ زدن (freezing)، يا عقب كشيدن از موقعيتهاي اجتماعي (shrinking).

- مواجه شدن با موقعيت اجتماعي ترس‌آور، تقريباً بدون استثناء، اضطراب را تحريك مي‌كند كه ممكن است شكل حمله هول (panic attack) را داشته باشد. (كودكان ممكن است نفهمند يا قبول نكنند كه ترس آنها بيش از حد (excessive) است).

- شخص مي‌پذيرد و مي‌فهمد كه ترس او افراطي (بيش از اندازه) و نامعقول است. (طول مدت عارضه دست‌كم بايد 6 ماه باشد)

- شخص از موقعيتهاي اجتماعي يا عملكردي ترس‌آور يا اجتناب مي‌كند يا در آنها اضطراب و پريشاني پايدار دارد.

- اين وضعيت با عملكرد طبيعي و معمول شغلي (يا تحصيلي) يا فعاليتهاي اجتماعي يا روابط شخص، بطور معناداري تداخل ايجاد مي‌كند، يا پريشاني واضحي درباره داشتن هراس وجود دارد.

- اين ترس يا اجتناب بدليل اثرات فيزيولوژيكي مستقيم مواد يا وضعيت پزشكي عمومي نيست و با بيماري رواني ديگري بهتر تبيين نمي‌شود.

- چنانچه عارضه پزشكي عمومي يا بيماري رواني ديگري وجود دارد، ترس اجتماعي يا عملكردي ربطي به آن ندارد (بعنوان مثال، ترس ناشي از لرزشها در بيماري پاركينسون نيست).

- چنانچه ترس شامل اكثر موقعيتهاي اجتماعي مي‌شود، اصطلاح «فراگير» را به اختلال اختصاص دهيد.

 

از نظر ادراکی فردی که دچار اضطراب اجتماعی است هیچ گونه تمایلی به آغاز ارتباط با دیگران ندارد و با احساسی از ترس از هر موقعیتی که ممکن است در معرض داوری دیگران قرار گیرد، اجتناب می‌ورزد. برداشت یا تصور شخص از موقعیت‌های اجتماعی که احتمال دارد شخصیت، ظاهر یا توانایی‌های او مورد سنجش و ارزشیابی ضعیف دیگران قرار گیرد، می‌تواند واقعی یا خیالی باشد. مبتلایان به اضطراب اجتماعی از اینکه چگونه در نظر دیگران به نظر می‌رسند احساس نگرانی می‌کنند. آنها معمولاً در جمع متوجه به ظاهر و رفتار خود هستند و معیارهای بالایی برای رفتار و عملکرد خود در نظر دارند. شخص مبتلا تلاش می‌کند تا تاثیر مثبتی بر دیگران بگذارد و جلوه عادی از خود ارائه دهد اما در عین حال معتقد است که قادر به این کار نیست. این افراد پیش از روبرو شدن با موقعیت اجتماعی اضطراب زا بارها و بارها شرایط را بصورت ذهنی تصور می‌کنند و مسائل و موقعیتهای اضطراب زای بالقوه و طریقه برخورد با آن را مرور می‌کنند. آنها اتفاقاتی که ممکن است برایشان خجالت آور باشد را بررسی می‌کنند و حتی رشته تفکراتشان پس از رویارویی با آن موقعیت خاتمه نمی‌یابد بلکه تا روزها بعد رفتار خود را بررسی می‌کنند و معمولاً خود را به خاطر اشتباهات و نمایش ضعیف سرزنش می‌کنند مبتلایان به اضطراب اجتماعی بدبین تر از دیگران هستند و صحبتهای عادی یا مبهم را با نگاه منفی تفسیر می‌کنند. بسیاری از تحقیقات نیز نشان داده‌است که این افراد خاطرات منفی را بهتر از دیگران به یاد می‌آورند. برخی دیگر از خصوصیات این افراد شامل عادت به خواندن طرز فکر دیگران، تمرکز روی اتفاقات منفی، کوچک شمردن نکات قوت خود، تعمیم دادن بیش از حد مشکلات و پرهیز از برقراری روابط صمیمی است.

این مساله فراتر از خجالتی بودن عادی است به گونه‌ای که در موارد بسیاری به اجتناب از موقعیتهای قابل توجه اجتماعی و شغلی منجر شود. از نظر رفتاری، هراسها معمولاً با فرار(escape behavior)  یا رفتارهای اجتنابی کنترل می‌شوند. برخی از رفتارهای اجتنابی کوچک زمانی دیده می‌شود که فرد از برخورد چشمی با دیگران اجتناب می‌کند مثلاً فرد محلی را برای نشستن انتخاب می‌کند که ارتباط رودرروی چشمی با دیگران نداشته باشد در موارد شدیدتر فرد از مواجهه با هر موقعیت اجتماعی که باعث بروز اضطراب شود پرهیز می‌کند.

 

کلید درمان اضطراب اجتماعی

روش های درمان

اختلال اضطراب اجتماعی از رايج ترين اختلال هاي روان شناختي است اما موقعیت هایی که سبب بروز علایم و نشانه های این اختلال می شوند متفاوت هستند. برخی از افراد در موقعیت های گوناگون اجتماعی و شغلی آن را تجربه می کنند و برخی دیگر صرفاً در موقعیت های اجتماعی خاص. در مقابله با اختلال اضطراب اجتماعی با اجرای روش های گوناگون می توان این اختلال را کنترل و درمان کرد.

هر چند بهترین درمان برای اختلال اضطراب اجتماعی در افراد گوناگون متفاوت است ولی یکی از اولین اقدامات برای کنترل و درمان این اختلال مقابله با الگوی تفکرات منفی مبتلا به می باشد در حقیقت همین تفکرات منفی سبب ایجاد اضطراب و دلشوره می شوند و برای مقابله موثر با این روش فکری ابتدا باید به شناسایی افکار منفی که ناخودآگاه زمینه ترس از موقعیت های اجتماعی را ایجاد می کنند، توجه کرد و سپس تجزیه و تحلیل منطقی و نهایتاً جایگزینی نگرش و افکار مثبت و واقع بینانه به جای این افکار منفی صورت پذیرد.

از بسترهای این تفکرات منفی، تعمیم افراطی یک موقعیت منفی به سایر موقعیتهای دیگر و یا پیش بینی منفی یک موقعیت و از آن فاجعه ساختن می باشد به هرحال برخي از تجربه هاي اجتماعي ناخوشايند و ممکن است برای هر فردی نیز رخ دهد. مورد دیگر تمرکز بیش از اندازه بر خود و علائم اضطراب خود است. استفاده از خودگويي هاي مثبت و دور شدن از حالت خودانتقادی منجر به خودپذیری می گردد که الگو و روش فکری را تغییر خواهد داد. مورد دیگر ترسیم معيارهاي بالاي اجتماعي براي خود است اينگونه افراد باید به اين نکته دقت کنند که هدف هاي غيرواقع بينانه چه اضطرابي به آنها وارد مي کند و چقدر موجب نااميدي مي شود. بنابراین با توجه به مهارت هاي فعلي و ميزان اضطرابي که تجربه مي کنيد، هدف هاي واقع بينانه اي براي خود ترسيم کنيد و براي رسيدن به آنها حداکثر تلاش خود را انجام دهيد.

از سودمند ترین اقدامات برای غلبه کردن بر اضطراب اجتماعی می توان به روبرو شدن با موقعیت هایی که از آنها بیم دارید، اشاره کرد. در حقیقت به جاي اينکه از موقعیتهای اجتماعی و دیگران فرار کنيد، سعي کنيد براي حل مشکل از خود آنها استفاده کنيد. در حالی که دوری کردن از موقعیت های اجتماعی می تواند سبب آرامش شود، اجتناب از روبرو شدن با موقعیت های وحشت زا، این اضطراب اجتماعی را ماندگار می کند و در دراز مدت سبب بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد. در حقیقت، اجتناب کردن از موقعیتی اجتماعی سبب ترس بیشترتان می شود. در اولین رویارویی ها نیز بهتر است قدم های کوچکی بردارید یعنی با موقعیتی ساده شروع کنید که بتوانید آن را مدیریت کنید تا با افزایش اعتماد به نفس و آموختن مهارت های مقابله ای بتوانید از نردبان اضطراب بالا بروید و به آرامش برسید. همچنین باید این نکته را مد نظر قرار داد همانگونه که اين اضطراب سال ها با شما زندگي کرده، به اين سادگي نیز دست از سر شما برنمي دارد پس برای غلبه بر اضطراب اجتماعی به صبر، تمرین فراوان و زمان نیاز دارد. افزایش فعالیتهای اجتماعی و پیوستن به گروه های مختلف و شرکت در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی می تواند اقدام مناسبی برای ایجاد ارتباط مناسب با افراد و رویارویی با موقعیت های اجتماعی باشد. گاهی لازم است از توانایی خود اطمینان پیدا کنید آیا از مهارتهای ارتباطی و اجتماعی موثر برخوردار هستید؟ در غیر اين صورت، کسب مهارت هاي اجتماعي با شرکت در برنامه های آموزشی موثر خواهند بود.

یکی از بهترین روشهای درمانی حرفه ای برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی، درمان شناختی رفتاری (CBT) است. درمان شناختی رفتاری به تاثیر افکار بر احساسات و احساسات بر رفتار می پردازد و آن را اصلاح می کند. آموختن چگونگی کنترل علایم و نشانه های اضطراب با استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب و تمرین تنفس عمیق و آرام همچنین مقابله با افکار منفی و صدمه زننده که سبب ایجاد و تشدید اختلال دلشوره و هراس اجتماعی می شوند و آموختن استفاده از روش های سیستماتیک در مواجهه با موقعیت های دشوار و ترساننده از روشهای این درمان می باشد.

از دیگر روش های درمانی موثر، درمان های گروهی می باشد که در این روش می توان افراد را در موقعیت های دشوار مانند مصاحبه های ساختگی، فیلم برداری کردن و ... قرار می دهند تا به تدریج بر دلشوره و اضطرابشان غلبه و اعتماد به نفس آنها افزایش یابد.

و در نهایت باید عنوان کرد که شواهد بسیاری از ارتباط بین اضطراب اجتماعی و عدم تعادل در برخی از مواد شیمیایی موثر در سیستم عصبی وجود دارد. بنابراین گاهی درمان دارویی با تجویز متخصصین امر، درمانی تکمیلی و مناسب خواهد بود.

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||