بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  7
بازدید امروز : 2.445
بازدید دیروز : 2.475
تعداد کل بازدید :  24509525
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
اصول و تکنیک های کنترل هوس ها و حرص ولع ها به خوردن

هوس ها و امیال وحشی و سرکش به خوردن و آشامیدن، مخصوصاً در ایامی که به سوی مراقبت و مدیریت تغذیه خود همت می گمارید، از همه سو به شما حمله ور خواهند شد، لذا بایستی با آگاهی نسبت به ماهیت آنها نسبت به کنترل و کاهش آسیب آنها، جدیت و تلاش ماهرانه ای بخرج بدهید. در این مقاله دو نمونه از تکنیک ها را پیشنهاد میدهیم، بکار بستن با شما!
 
 
فاصله گرفتن از غذای وسوسه انگیز
 
ز دست دیده و دل هر دو فریاد       که هرچه دیده بیند دل کند یاد-باباطاهر
 
 
این بیت به سادگی قدرت اثر پذیری ما را آشکار می سازد. اگر یک عارف الهی اینقدر از دست دیده و دل شاکی است، من و شما چه باید بکنیم؟!
 
درواقع بایستی هرلحظه مراقب چشم مان باشیم. به چی و به کجا نگاه میکنیم؟‌چون هرچه را که ببینیم، مستقیماً‌ روی دل ما می تابد و دل ما را بسوی خودش جذب میکند.
 
ما نباید فریب بخوریم، ادای قهرمان ها را در بیاوریم. « من! من! ابداً‌تحت تاثیر چنین چیزهایی قرار نمیگیرم! یعنی شما منو اینقدر ضعیف فرض کرده اید! اگر داخل یخچال پر از شیرینی و شکلات و کیک و میوه و... باشد، چنانچه اراده نکنم، دست بهش نمی زنم!!»
 
واقعاً، به شما تبریک میگویم!
 
استادی در کلاس درس یک برگ کاغذ را بدست گرفت و بالا آورد و از دانشجویان خواست که مقدار وزن آنرا بگویند. هرکسی یک عددی گفت. در نهایت استاد گفت، اصلاً‌مقدار وزن این کاغذ مهم نیست! مهم مدت زمان است. مهم مدت زمانیست که من میخواهم این یک برگ کاغذ را در دستم نگهداری کنم! اگر یک دقیقه باشد، اصلا خیالی نیست! یک ساعت هم من پیرمرد میتوانم، اما اگر 2 ساعت بشود، دستم درد میگیرد، 4 ساعت شود کمر درد میگیرم، 8 ساعت شود سردرد میگیرم و اعصابم بهم می ریزد و اگر 24 ساعت طول بکشد باید اورژانس خبرکنید!
 
اگر شما بصورت تصادفی وموقتی با خوراکی ها مواجه شوید، شاید در آن لحظه با قدرت اراده و تکنیک های رواشناختی که یاد میگیرید، بتوانید جلوی میل و هوس به خوردن را بگیرید.
 
ولی اگر هرکجا پا بگذارید، مقداری خوراکی جلوی چشمتان سبز شود، در این حالت چی؟ وقتی شیرینی و شکلات و تنقلات را در روی میز و اپن آشپزخانه چیده اید، ‌وهر لحظه به شما چشمک میزند و دعوت به خوردن میکند، چقدر میخواهید مقاومت کنید! آیا همیشه از شرایط روحی و روانی متعادل و مثبت برخوردارید؟
فقط کافیست که یک فیلم پراسترس را در تلویزیون تماشا کنید، آن وقت بدون آگاهی به سراغ خوردنی خواهید رفت که دم دست تان چیده اید!
 
مگر اینکه شما براثر تمرین طولانی مدت، بطور کلی الگوی تغذیه ای خود را از نظر رفتاری، ازنظر فکری و ذهنی و ازنظر هیجانی و احساسی کاملاً تغییر داده باشید.
 
حتی در این حالت هم، هیچ تضمینی وجود ندارد. بیت باباطاهر را همیشه زمزمه کنیم و متوجه جدی بودن خطر باشیم و آنرا شوخی نگیریم.

 

 

تذکر مزایا و فواید خود کنترلی و صبر


یادآوری ویژگیهای مثبت از جمله کارهایی که انجام داده ایم، خصوصیاتی اخلاقی، افکار و احساسات سازنده و مثبتی که داریم، بدون هیچ اقدام جانبی دیگر میتواند بخودی خود باعث ایجاد انگیزه و انرژی برای تداوم این خصوصیات بشود.


تکرار این کار تضمین تحقق این خصوصیات است. وقتی رفتاری را، افکاری را، احساسی را تکرار میکنیم، در حقیقت برای محقق شدن آنها تلاش میکنیم.


باید بخودتان یادآوری کنید که تسلیم نشدن در مقابل حرص و ولع و هوس ها چه مزایایی دارد. آنها را بنویسید و همراه خود داشته باشید. باید مزایای صبر را بنویسید. صبرکیمیاست. به هرچیزی بزنید به طلا (با ارزش ترین و قیمتی ترین)تبدیل خواهد شد. هرچیز بی ارزش را با ارزش و گرانقیمت خواهد ساخت. وقتی در مقابل نفوذ یک هوس به خوردن و آشامیدن بی موقع صبر کنید و فوراً‌دست بکار نشوید، این هوس مضر شما فوراً‌ به قدرت الهی مقدس در وجود شما تبدیل میگردد.

هوسی که تا دقیقه ای قبل قدرت نفسانی و شیطانی بود و شما را به سوی آسیب زدن به خودن دعوت میکرد، چند لحظه بعد براثر صبر یک دقیقه ای به قدرت خودکنترلی الهی در شما تبدیل می شود. در یک برگ کاغذ مزایای صبر و خودکنترلی را هرکدام از وجوه زندگی خود بنویسید. خودتان ملاحظه خواهید کرد که کیمیای صبر چطوری چیزیها مزخرف، بی فایده، مضرو زیان آور شما را به اشیای گرانبها تبدیل میکند. این کیمیای صبر را به رابطه زناشویی تان بمالید، یک دقیقه ای صبر کنید. و بعد شاهد معجزه باشید. وقتی همسرتان با شما بد رفتاری میکند، فقط به مدت یک دقیقه سکوت کنید، نگاه عاشقانه به او بیاندازید و در چشمانش نور عشق را بتابانید. و بعد آن موجود خشن،خودخواه و درنده خو را مثل آهو مطیع و آرام سازید.


اگر خودتانرا باور بکنید، با این تمرین بزودی یک کیمیاگرخواهید شد. کاسبی تان رونق خواهد گرفت. و کلی ظروف مسی سفارشی برای تبدیل به طلا در مغازه شما به نوبت خواهند بود. این وعده خداست. آیا شما در وعده خدا شک دارید؟


 

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||