بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز شنبه ۲۷ دي ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  4
بازدید امروز : 1.471
بازدید دیروز : 3.960
تعداد کل بازدید :  26430520
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
گریز ناهوشیارانه از لاغری

نمیخواهیم به علاقمندی و تمایل آگاهانه شما برای کاهش وزن و لاغری، خدشه وارد سازم، ولی میخواهم از لایه سطحی این تمایل و تلاش برای لاغری عبور کنم و اندکی به اتفاقات درون ذهن و باورهای عمیقتر وهسته ای و ناهوشیارانه جویندگان لاغری بپردازم.


چون برایم خیلی عجیب و شگفت انگیز بوده که در طی 10 سال گذشته که شخصاً بعنوان مشاور لاغری در این فضا مشغول کار و نوشتن و تحقیق و مطالعه هستم، با افراد مدعی بسیاری روبرو شده ام که گویا میخواهند لاغر بشوند، ولی همینکه برنامه جدی تر می شود و نقشه راه اندکی رو به سختی میگذارد، به سهولت میتوان دریافت که تعداد کثیری از مردم واقعاً‌نمیخواهند لاغر بشوند.

این یک حقیقت تلخ است که خیلی ازمردم مخالف لاغری هستند. حقیقت تلخ از این جهت که زندگی آنها در درون یک تناقض رنج آور سپری می شود.

از یک سو تحت تاثیر فضای تبلیغات بی امان و پیوسته و کشنده جهت لاغری و چربی سوزی قرار دارند که آنها را به زور تحریک میکند تا لاغر شوند تا جذاب و زیبا و متناسب شوند، از سوی دیگر تمایل باطنی و حقیقی این آدم ها قرار دارد که دنبال لاغری نیست، بلکه دنبال اندکی کاهش وزن و خلاصی از مشکلات ناشی از اضافه وزن را میخواهند.

چون تصویری که در پس زمینه ذهنی آدم ها از لاغری قرار دارد بقدری زشت و ترسناک است که کمتر کسی که خواهان چهره زیبا و لپ گلی است، بخواهد که لاغر شود.


واقعیت این است که تصویر ذهنی درونی شده و ناهوشیارانه ای در مغز هرکدام از افراد چاق وجود دارد که اندام لاغربرایشان ناپسند، زشت جلوه میکند. جذابیت لازم را به ایشان نمیدهد. پس بطور ناخواسته و ناهوشیار هرکدام از ایشان نسبت به لاغری و اندام لاغر ذهنیت منفی دارند و آنرا چندان پسندیده و دلچسب نمی شناسند.


البته داستان کاهش وزن تفاوت دارد، چرا که کاهش وزن به معنای لاغری نیست، لاغری یک وضعیت جسمانی با ثبات است که کالبد و استیل خاصی را به شخص میدهد. ولی کاهش وزن علامت تلاش و موفقیت و پیروزی یک انسان علیه وزن اضافه است. به همین علت است که اکثر مردم در حقیقت دنبال کاهش وزن می روند، نه کاهش سایز. کاهش سایز به سهولت شخصیت و تیپ لاغر را بوجود می آورد.


همانطور که اشاره کردیم لاغری با پیشنه تصویری چندان دلچسبی همراه نبوده و نیست. افراد بیمار، ناتوان، معتاد و ضعیف، افراد فقیر همگی در قاب تصویر لاغر دیده می شوند. این قاب اصلا برای یک شخصی که از اینگونه شرایط فارغ است دلچسب نیست.بهرحال هیچ آقایی دوست ندارد که وقتی یکی از آشنایانش بعد از مدتها ایشان را می بیند، بگوید

«اِاِاِ...تویی! چرا این ریختی شدی؟ چه بلایی سرخودت آوردی؟ چی میزنی؟ به چی معتاد شده ای؟آخه مرد چرا به فکر خودت نیستی؟ تو که ماشاالله وضعت خوب بود، هیکلت از در تو نمی رفت!»


حالا شما بشین قسم و آیه بیار که بزرگوار، من نه معتادم، نه چیزی می زنم، نه فقیر و گدا شده ام، من فقط در مدتی که تو مرا نمی دیدی، مشغول کاهش وزن بودم.

میدونی چی جوابت میده:

« نگو! نگو! منو خر حساب کردی! من از شصت کلیومتری فرق بین آدم معتاد و لاغر را تشخیص میدم! من خودم اینکاره ام! لاغری دیگه چه کوفتیه؟!»


این فرهنگ قبیح که اندام لاغری را مساوی با خیلی از افعال و اعمال و عجز و بیماری به حساب می آورند، در قلب و نرون های ما ثبت و ضبط کرده اند. خانم و آقا هم ندارد.


هرکسی که میخواهد کاهش وزن بدهد، اولین و مهمترین مسئله اش این است که آیا صورتش هم لاغر می شود یا خیر؟ آیا راهی هست که فقط شکم و پهلوها آب بشن و صورت برعکس، بیشترچاق و تپل تر بشود؟

اینها نظام ارزشی ماست. فرمولهای ذهنی ما یعنی افکار ما را شکل میدهند و بصورت قوانین و مقررات و آئین ها  خودشان بر تصمیم گیری ما جهت لاغری با زیستن با چاقی تحمیل میکنند.


هیچ کس نمیتواند بدون پرداخت هزینه، از خط قرمز این ارزش ها عبورنماید.شجاعت حقیقی می طلبد که انسان نظام ارزش هایش را مستقل از ارزش های عمومی بی پایه و اساس جامعه اش، دنبال نماید.


بهرحال این موضوع دفاع ناهوشیارانه از چاقی را مدنظر داشته باشید. چون برخلاف فرهنگ ضد لاغری، فرهنگ ضد چاقی نداریم. بلکه فرهنگ از چاقی حمایت میکند،افراد چاق هیچ وقت وجهه زشت و مریض و معتاد، فقیر را بخودشان نگرفته اند.

از همان دوره شیرخوارگی مادران تلاش میکنند بچه هایش تپل مپل باشند. اطرافیان هم از اینگونه بچه بیشتر لذت می برند و توجه میکنند، لپ شان را میگیرند، بوسه می زنند.


بنابراین اکثرکودکان چاق، از همان ابتداچاقی شان جزو امتیازات ارزشمند آنها به حساب آمده است. اما بعد از یک دوره رشد و رسیدن به سن نوجوانی اندک اندک ارزش های خانواده و والدین و دوستان عوض می شود. کودکان نوجوان با صفات نادرست مخاطب قرار میگیرند.

و آنها از درک اینهمه تضاد عاجزند و نمیتوانند حقیقت ماجرا را بفهمند. چیزی که تا چند وقت پیش خوب بود، با مزه بود، با ارزش بود، موجب توجه و لبخند و خوشی بود، حالا اسباب توهین و تحقیر و سرزنش شده است.


این ریاکاری احمقانه آدمهاست که چنین بلایی را برسر کودکان و نوجوانان می آورد. در حالیکه هزاران خاطره و تجربه در ضمیر ناهوشیارش او را به چاق شدن تشویق میکند، ولی در بیرون و در لحظه اکنون والدین مشغول تحمیل کردن انواع غذاهای رژیمی و محدودیت ها و ممنوعیت ها هستند تا لاغر بشود!


ذهن انسان واقعاً با این تناقض آشکار چطوری کنار بیاید؟ آیا واقعاً لاغری مهم و ارزشمند است یا چاقی و تپل مپل بودن؟ برای رسیدن به کدام هدف باید نیروهایش بسیج نماید؟


دراینجاست که وقتی ذهن هوشیار در لحظه اکنون گرفتارگزینه های متضاد و بلاتکلیفی برای تصمیم گیری شده است، ذهن ناهوشیار فوراً قدم پیش میگذارد وکنترل امور را بدست میگیرد و فرد را به سوی همان هدف ارزشمند اولی هدایت میکند که چاقی می باشد.


ناهوشیاری انسان بصورت بی پایه و اساس موجب چاقی انسان نمی شود، بلکه مکانیسم های رفتاری در زمینه تغذیه در ذهن ایجاد شده است که همگی افزایش وزن و چاقی را تضمین میکنند.

یقیناً رفتارهای تغذیه ای والدین بی مسئولیت، همچنان ازالگوی چاق کننده پیروی میکند. اینها فقط شعارشان عوض شده است، نه ماهیت ارزش هایشان! خودشان تماماً‌در سیطره رفتارهای چاق کننده هستند، اما مشغول نصیحت و سرزنش اطفال خودشان هستند که:

«چرااینقدرمیخوری؟ این آت آشغالها چیه که میخوری؟ چرا جلوی خودت را نمی گیری؟ بد بدخت داری می ترکی! بخاطر خودت میگم که دوستات در کوچه و مدرسه مسخره ات نکنند! یه ذره جلوی شکمت را بگیر! اینقدر ذلیل شکم نباش!...»


انسان باورش نمی شود که این همان طفل معصومی است که چند وقت پیش توسط همین والدین جاهل خوشگل و ناز و با نمک و دوست داشتنی بود و با دیدنش لبخند به چهره شان جاری می شد!
درون چنین فرهنگ متناقض و ریاکارانه، میلیون های انسان گرفتار افکاری شده اند که اجازه آزادی و رهایی از چنگال چربی ها را نمیدهد.


بله میدانم که شما از ناحیه چاقی در دردسر شدید هستید، به راحتی نمیتوانید تحرک داشته باشید، وظایف روزمره خود را انجام بدهید، سبکبال باشید، دردهای مختلفی در مفاصل بدن تان موجب ناراحتی شماست، ولی تجارب شیرین دوره کودکی که چاقی را تشویق میکرد،

بعلاوه تجارت تلخ دوره هایی که سعی کرده اید وزن خود را کاهش بدهید و سپس دچار اضافه وزن بیشتر از قبل شده اید، شما را مستاصل و نومید ساخته است. قدرت تصمیم گیری را از شما گرفته است. اعتماد به نفس شما برای موفقیت را تضعیف کرده، شایستگی و قابلیت خودتان در تغییر عادت ها را دست کم میگیرید.


ولی با وجود همه اینها، شما همچنان صاحب اختیار هستید و تا لحظه مرگ صاحب اختیار باقی خواهید ماند ولو اینکه چاقی شما در آینده نسبت به اکنون چند برابر نیز بشود. نه چاقی و شکست ها، هیچکدام نمیتوانند، ظرفیت وجودی شما بعنوان یک انسان را از شما سلب کند. اگر چنین تصوری دارید یقین بدانید که باطل است و تفکر ناصحیحی در سرتان دارید.


این برای همه است، فقط مختص شما نیست. مشغول القای توهم هم نیستم. در این خصوص شواهد واقعی از زندگی انسانهای بیشمار که میتوانید در اینترنت جستجو کنید، انگیزه و دلیل شما خواهند بود که خودتان را یعنی اصل خودتان که خدائیت باشد را بیدار بسازید.

غباربرخی ناکامی ها، شکست ها و افکار را کنار بزنید. شما هیچکدام از خصوصیات و نقش هایی که خودتان یا دیگران به شما نسبت میدهند، نیستید، شما ازجنس خدائید، از روح خدائید، پس میتوانید جهان و همه چیز را از نو بسازید و خلق نمائید.

برای کشف و خلق مجدد خودتا، هم اکنون قیام کنید!

بهمن ابراهیمی

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||