بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز يكشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  5
بازدید امروز : 324
بازدید دیروز : 5.863
تعداد کل بازدید :  26108547
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
میدان واقعی آزمایش قدرت ایمان و اراده شما کجاست؟

میدان واقعی آزمایش قدرت ایمان و اراده شما کجاست؟
وقتی توصیه های چهار کلید طلایی را برای تغذیه و کاهش وزن را بخوانید که بطور خلاصه عبارتند از:


• هنگامی که احساس گرسنگی میکنید، غذا بخورید
• هنگامی که احساس سیری کردید دست از خوردن بکشید
• غذای خود را به آرامی و با هوشیاری بخورید
• غذایی را بخورید که واقعاً‌دوست دارید و دل تان میخواهد

ممکن است تصور کنید که شما را به بزم خوشگذرانی و لذت پرستی دعوت میکنیم. احتمالاً اگر آدم مذهبی خودنگهداری باشید که بالاخص مفهوم ستیزه با نفس را بصورت گرسنگی دادن به خویش در قالب روزه داری دائماً‌تجربه میکنید، حتی بگونه ای اینها را دستوراتی ضد اخلاقی، دینی و غریزه گرایی تلقی بکنید.


بدون اینکه قصد دفاع متعصبانه از این اصول را داشته باشم یا انکار نقش گرسنگی کشیدن در تربیت نفس و مهار آنرا، مدعی هستم که اکثر مردم متاسفانه بخاطر یک چنین انگاره های اشتباه از دین و نفس پرستی، موجبات اسارت خویش در زیر سلطه نفس را مهیا می سازند.


همه شما شاهد بودید و تجربه داشته اید مثل خود بنده که هنگام افطار اکثر روزه داران چطوری افطار میکنند و با چه کیفیتی غذا میخورند! کاملا یورشی، غیر قابل کنترل و پرخوری وحشتناک و با شکم و معده انباشته از غذا تا خرخره که نای نفس کشیدن و تحرک تا یک ساعت بعد ممکن نمی شود! آیا این حالت نفس پرستی و مقهور غریزه شدن نیست؟


خداوند بارها و بارها در قرآن کریم انسان را دعوت به تفکر و تعقل میکند. تفکر درچی؟ تفکر در اعمال و کردارمان. واقعاً‌بیاندیشیم و کورکورانه حتی دستورات خدا را پیروی نکنیم. اگر مبنای بندگی اطاعت احمقانه و کورکورانه بود، گوسفندان بهترین بندگان خدا می شدند. یا هرحیوان و موجود دیگری، چون همگی تابع نعل به نعل فرمان خالق خویش هستند.


ما باید هرکاری را پس از تفکر و تعمق انجام بدهیم ولو اینکه نتیجه اش با انتظاری که خود یا دیگران دارند متفاوت و متعارض باشد. باید این کار را بکنیم. باید از مقلد بودن کورکورانه و تبعیت های حیوانی پرهیز نمائیم. اگر چنین فلسفه و بینشی گسترش بیابد سبب خواهد شد که همه ابعاد زندگی مان زیر سایه تقلید بیفتد. در چنین حالتی مهم نیست که چه دینی و مذهبی و مسلکی داریم، گرفتار مصائب بیشماری خواهیم شد که بخاطر عدم انطباق و سازگاری با تحولات زنده جهان، برای ما رقم میخورد.


از بحث دور نشویم. میخواهم چه بگویم؟


میخواهم به شما که در اجرای تکنیک های چهار کلید طلایی مشکوک هستی و آنرا نوعی لذت طلبی میدانی و شاید یک چنین گمانی تو را از اجرای آنها باز میدارد بگویم، اینها لذت گرایی نیست، این تکنیک ها لذت بردن از زندگی تحت فرامین و دستورات هوشمندانه خالق زندگیست. ما اسیر لذت نمی شویم ولی حق برخورداری از لذت که یکی ازبهترین آن خوردن و آشامیدن توام با لذت می باشد را به هیچ قیمتی و به بهای هیچ بهشت خیالی از دست نمیدهیم.


ما میدانیم که بهشت در ستیزه با غریزه نیست، بهشت در پس آزادی و رهایی از هرگونه بند و زندان ذهن و تعلقات نفسانی است. ما از سلاح غریزه که مرهون لطف و محبت بیکران خالق متعال است، بدرستی بهره مند می شویم و نمیگذاریم با شکستن و نقض قوانین زندگی، گرفتاری و بدبختی به سراغمان بیاید.


وقتی خوب و درست و منطقی و با اتکا به تجربیات واقعی خودتان بیاندیشید خواهید دید که انباشت چربی ها در شکم و باسن و پهلو و غبغ تان محصول و نتیجه ستیزه گرایی کورکورانه با غریزه خوردن و آشامیدن و لذت بردن صحیح از غذاها بوده است.


متاسفانه هرکسی که گرفتار چاقی است، یقیناً‌ مشغول نقض قانون زندگی و ستیزه با طبیعت خویش است. شاید این رفتارش غیرتعمدی باشد ولی تفاوتی در نتیجه ایجاد نمیکند. وقتی به احساس گرسنگی طبیعی و جسمانی خود اهمیت نمی دهید، وقتی به احساس سیری طبیعی خود اهمیت نمیدهید، وقتی که عجولانه و ناهوشیارانه غذا میخورید، وقتی که غذاهایی میخورید که واقعاً‌دوست ندارید و اجباری و تحمیلی میخورید، یعنی مشغول تولید چربی در بدن تان هستید و از غذا و زندگی لذت نمی برید.


البته شاید بگویید که من درهنگام بعلیدن عجولانه لقمه ها و چپاندن یک کف دست نان سنگگ همراه با نان و پنیر بیشترین لذت را می برم. بله اینهم لذت است، ولی لذتی مخرب که لذت گرایی میگویند. در این نوع لذت، ذهن شما بیشترین احساس رضایت و خشنودی را بخاطر ترشح هورمون سروتونین تجربه میکند تا تمام بدن شما! این لذت موجب اعتیاد می شود درست مثل بقیه مواد که موجب اعتیاد انسان می شوند. پاسخ مغز شما به دوره محرومیتی می باشد که برخودتان بصورت گرسنگی تحمیل کرده اید. این لذت همان پاداشی است از جانب نفس شما یا «بدل ذهنی» تان، برای اسارت و نابودی شما که بر کامتان می نشاند! این دانه نیست، دام است که متاسفانه خیلی ازمردم گرفتارش می شوند.


بله شما میتوانید با قدرت اراده و ایمان خودتان، یک ماه تمام روزه بگیرید و در طول روز 18 ساعت گرسنگی را تحمل بکنی. اما آیا همان اراده و ایمانت، درهنگام خوردن و بلعیدن و یورش بردن به غذا نیز به کمک و یاری تو می آید یا خیر؟ ایمانی که برای شما 18 ساعت گرسنگی را تجویز میکند آیا برای 18 دقیقه خوردن همراه با آرامش و هوشیاری را توصیه نکرده است؟


شما میتوانی طبق دستور و توصیه پزشک رژیمی خودت، برای مدت یک ماه از خوردن فلان غذا و بهمان خوراکی خودرا محروم بسازی، ولی آیا برای رفتار پس از پایان دوره محرومیت و رژیم گرفتن نیز ‌چاره ای اندیشه ای؟
شما میتوانی نسبت به احساس گرسنگی خودت در طول روز بخاطر مشغولیت های مختلف، اهمیتی قائل نباشی و آنرا به عقب بیاندازی، ولی وقتی بالاخره برسرسفره غذا نشستی آیا همانقدر که توانستی گرسنگی راچندین ساعت تحمل بکنی، در مقابل یورش غریزه برای بلعیدن لقمه ها، تحمل 20 دقیقه تغذیه آرام و هوشیارانه را داری؟
اینجا میدان واقعی آزمایش قدرت اراده و ایمان شماست!

بهمن ابراهیمی
 

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||